Güncel

10 Ekim Anıtı’na yönelik saldırıyı protesto edenlere silahlı saldırı

H. Merkezi: 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler için katliamın gerçekleştirildiği noktada yapılan anıta gerçekleştirilen saldırıyı protesto etmek için bir araya gelen kitleye silahlı saldırı oldu.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin, katliamın gerçekleştirildiği noktada bulunan anıtın tahrip edilmesini protesto etmek için gerçekleştireceği eyleme aralarında DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve HDP’nin de olduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti yöneticisi de katıldı. 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi’nin ardından Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın “sokaklara çıkın” çağrısının ardından eylem yapan faşistlerin, Ankara garının önündeki, DAİŞ çetelerinin bombalı saldırısında yaşamını yitiren 100 devrim şehidinin anısına yapılan anıta saldırısını protesto etmek isteyen kitleye faşistler tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında olan HDP İl Eşbaşkanı Birsen Kaya, henüz açıklama başlamadan polisin yanlarına geldiğini ve kendilerine “Adiliye de silahlı çatışma var, o tarafa gitmeyin” dediğini söyledi. Bu sırada biraz geriye çekildiklerini söyleyen Kaya, “Çevremizde çok sayıda polis vardı, bir nevi etrafımızı sarmışlardı aslında. O sırada hazırlıklı geldikleri belli olan bir grup faşist, yakın bir noktaya geldi hakaretler savurarak, silah sıktı” dedi. Şans eseri kimsenin yaralanmadığını belirten Kaya, polisin grubu engellemek yerine kendileri ile tartışarak provokasyon yaratmaya çalıştığını söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu