GüncelManşet

11 köylünün gözaltında kaybedildiği Kulp davası bugün

H. Merkezi: Diyarbakır’ın Kulp(Pasûr) ilçesinde 11 sivilin gözaltında kaybedilmesiyle ilgili, emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün 11 kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı dava bugün Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kulp davasının bir önceki duruşması 7 Mart’ta Ankara’da görülmüştü. Duruşmaya, 11 kişinin öldürülmesi emrini vermekle suçlanan emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk katılmazken mağdur aileler ve çok sayıda avukat katılmıştı.

Köy Muhtarı: “Çatışmaların ardından da köylerinin boşaltıldı”

7 Mart’ta görülen duruşmada dönemin Güneydoğu Asayiş Komutanı Hasan Kundakçı da tanık sıfatıyla ifade verdi. Kundakçı, o tarihlerde bölge halkına yardım etmekten başka görevlerinin olmadığını savundu. Sanık Ertürk de Alacaköy çevresinde operasyon yürütmediklerini ifade etti.

İfade verenler arasında dönemin köy muhtarı Reşit Yakup da vardı. Yakup, operasyon tarihinde köyde insanların olduğunu, çatışmaların ardından da köylerinin boşaltıldığını söyledi. Mahkeme heyeti, sanık Ertürk’ün tutuklanmasına yer olmadığını belirtirken, konuya ilişkin tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 20 Haziran’a ertelenmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu