Güncel

(Video-foto galeri) 14 Temmuz anmasına polis barikatı

İstanbul: BDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla binlerce kişi 14 Temmuz 1982 Ölüm Orucunda yaşamlarını yitirenleri anmak için Taksim Tünel’de bir araya geldi. TOMA ve çevik kuvvet polisinden oluşan barikatla polis yürüyüş yapılması engelledi.

Eylemde “14 Temmuz Amed zindanında direnerek özgür yarınları yaratan yoldaşlara bin selam” ve “14 Temmuz direnişinden demokratik kurtuluş, özgür yaşama” yazılı pankartlar açıldı. Marşlar eşliğinde halaylar çekilen eylemde, “Biji serok Apo”, “Şehid namırın”, “Be serok jiyan na be” sloganları sıkça atıldı.

Eylemde ilk olarak BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak konuştu. Kolçak konuşmasında, polis ablukasına dikkat çekerek, “Bu keyfi durumu kınıyoruz, bu haklarımıza darbedir” dedi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdiklerini belirten Kolçak, “AKP hükümetinin bu baskıcı faşist uygulamalarına karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

Kolçak’ın ardından basın açıklamasını BDP Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Hayri Durmuş yaptı. Durmuş konuşmasına, 12 Eylül’le birlikte artan baskıcı, anti-demokratik politikalara dikkat çekerek, “30 yıldır bu faşizme karşı mücadele verildi” dedi. “12 Eylül faşizmini aratmayan politikalarla karşı karşıyayız” diyen Durmuş, çözümden bahsedilebilmesi için zihniyetin değişmesi gerektiğini belirtti. Durmuş konuşmasını, hükümetin baskıcı politikalarına karşı birlikte mücadeleyi büyütme çağrısı yaparak sonlandırdı.

 

[widgetkit id=236]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=U1F2paE2a74&feature=c4-overview&list=UUWFEQBbmxiBnrH-MWJCwt6w{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu