Gençlik

“19 Aralık Hayata Dönüş Değil, Katliamdır”

İzmir: 19-22 Aralık 2000 yılında Hayata Dönüş adı altında yapılan operasyonla katledilen 28 devrimci, İzmir’de unutulmadı. Saat 18.30’da yapılan yürüyüşle katliamın hesabının er geç sorulacağı vurgulandı.

19 Aralık günü Karşıyaka İzban önünde toplanan kitle, buradan çarşı girişine meşaleli bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca, Ölüm oruçlarında şehit düşen devrimcilerin de fotoğrafları taşındı.

Hayata Dönüş katliamının devletin katliamcı geleneğinin bir devamı ve en vahşice olanlarından biri olduğu ve binlerce askerin, on binlerce bombanın kullanıldığını anlatan ajitasyonların yapıldığı yürüyüşte; “katil devlet hesap verecek, bedel ödedik bedel ödeteceğiz, devrimci irade teslim alınamaz, içerde dışarıda hücreleri parçala” vb. sloganlar atıldı.

Çarşı girişinde yapılan basın açıklamasında, Hayata Dönüş operasyonunun devletin dışarıdaki toplumsal mücadeleyi de bastırma çabasının bir ürünü olduğuna değinilerek, Son dönemde PKK’li tutsaklarca yapılan açlık grevlerinde, geçmişte olduğu gibi devletin yine ‘yiyorlar’ yalanına başvurduğuna değinildi.

“Bizler buradan bir kez daha söylüyoruz. Devrimci tutsaklara yönelik gerçekleşmiş bu katliamın hesabını er geç soracağız. Katliamın karşısında tutsakların direnişini selamlıyor ve şehit düşenlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ve bu gün dışarıda kardeş halklara karşı estirilen savaş çığırtkanlığına, içeride uygulanan ekonomik ve sosyal her türlü saldırıya, baskı ve zorbalığa karşı; 19 Aralık direniş ruhu ile mücadeleyi yükselteceğimizi ilan ediyoruz” şeklinde noktalanan basın açıklamasının ardından, 19 Aralık şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, EÖC, ESP, İzmir Hareket Tiyatrosu, Kaldıraç, TKP 1920 ve Partizan’ın örgütleyici olduğu eyleme, HDK, SDP, DHF ve Çiğli PSAKD de destekledi.

Eylem 21 Aralık günü yapılacak olan Maraş Katliamı anmasına çağrı yapılmasıyla noktalandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu