Güncel

2 TEMMUZ | Esenyurt’ta Sivas katliamı anması

Partizan’ın da örgütleyicisi olduğu 2 Temmuz anması, Esenyurt Örnek Pastanesi önünde gerçekleştirildi. Kurumlar adına yapılan ortak açıklamada, “Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz” denildi.

İstanbul: Esenyurt Su Deposu’nda Sivas katliamının 25’inci yılı dolayısıyla bir anma gerçekleştirdi.

Sivas katliamının 25’inci yılı dolayısıyla Partizan, Halkevi, Ardahan Burmadere Köyü ve gençliği, Kirpeşen, Aşağı Damal, Otağlı, Gündeş, Seyitören, Dereköy, Tepeköy derneklerinin örgütleyicisi olduğu anma Örnek Pastanesi önünde başladı. “Sivas 93 Unutma Unutturma” pankartı açılırken, “Sivas unutma unutturma”,  “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”,

Dün Maraş’ta bugün Sivas’ ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları atıldı.

“Savundukları değerleri ve mücadelelerini kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz”

Anma Sivas katliamında yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından kurumlar adına ortak bir açıklama yapılarak, “Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 25 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi 25 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor” denildi.

Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleştiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi, halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen provokasyonlar ve gerici-ırkçı saldırılar artarak devam etmiştir” denildi.

Sivas katliamının ardından 25 yıl geçmesine rağmen her geçen yıl daha büyük ve kitlesel bir öfke ile lanetlenmesinin, ülkenin gericiliğe ve ırkçı-şoven odaklara asla teslim olmayacağının en somut göstergesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkes ve demokratik kitle örgütleri olarak, yöre dernekleri olarak bir kez daha katliamı lanetliyor ve unutturmayacağımızı haykırıyoruz. Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz” denildi.

Anma, Grup ve sanatçıların sahne almasının ardından sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu