Dünya

24 HAZİRAN | ATİK “HDP ve Demirtaş’ın desteklenmesi anın önemli görevlerindendir”

“Gerici partilerin krizlerini büyütmek için HDP’nin ve adayı Demirtaş’ın desteklenmesi anın önemli taktik politik görevleri arasındadır” diyen ATİK seçim tavrını açıkladı.

H. Merkezi: Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu bir açıklama yaparak 24 Haziran erken seçimlerine ilişkin tavrını duyurdu. “Türkiye seçimleri sürecinde Avrupa demokrasi güçlerinin direnişini büyütelim” diyen ATİK erken seçim kararının açıkça TC’nin içinde bulunduğu iktidar/egemenlik ve meşruiyet krizinin kaçınılmaz bir sonucu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“Egemen sınıfların kendi içlerinde yaşadıkları çelişme ve çatışmalar giderek büyümektedir. Bir taraftan AKP/MHP/BBP eksenli ‘cumhur ittifakı’nın başını çektiği Türk-İslamcı faşist klik, diğer taraftan da CHP, Yeni Parti ve Saadet Partisi’nin başını çektiği milliyetçi faşist klik arasındaki çatışma açıktır ki bu seçimlerde daha da derinleşecektir. İki klik arasındaki en önemli ortak nokta; faşizmin, gericiliğin, milliyetçiliğin ve ırkçılığın Türkiye versiyonu olan, ‘Tek Vatan, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Din ve Tek Dil’ noktasında birleşmeleridir” diyen ATİK, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Her iki ittifakın birbirinden farkı yoktur”

“AKP’nin iktidar olduğu 16 yıllık süreç, Türkiye’de işçi sınıfı ve emekçilere yönelik saldırıların en yoğun yaşandığı süreç olmuştur. Başta Kürt ulusu olmak üzere, farklı ulus, azınlık ve inançların yok sayıldığı, tanklarla toplarla T. Kürdistanı şehirlerinin bombalanarak halkın katledildiği, hapishanelerin TC tarihinde hiç olmadığı kadar dolu olduğu, kadınların üzerindeki baskının en fazla yaşandığı, gençlerin geleceksizleştirildiği, LGBTİ+ lara yönelik nefret cinayetlerinin arttığı, halkın üzerinde korku dağlarının büyütülerek susturulup/sindirildiği bir dönemdir bu dönem… Bu saldırılar Efrin işgaliyle sınırlar ötesine geçerek daha da yoğunlaştırılmıştır.”

CHP, Yeni Parti ve SP’nin oluşturduğu ittifak açısından da bu sürecin çok farklı olmadığını söyleyen ATİK, açıklamasını “Özellikle kendisini sosyal demokrat parti olarak lanse eden CHP, Erdoğan’ın başını çektiği kliğin tüm saldırılarına destek olmuş ve onaylamıştır. HDP milletvekillerinin tutuklanmasına, vekilliklerinin düşürülmesine, Kürt illerinin bombalanarak katliamların gerçekleştirilmesine, sözde 15 Temmuz darbesinden sonra çıkartılan tüm yasalara, sınır ötesi operasyonların gerçekleştirilmesine, bizzat CHP yönetimi ve vekilleri onay vermiştir. Aynı durum ırkçı, faşist Yeni Parti’nin başını çeken Meral Akşener ve şürekası için de geçerlidir. Özellikle İyi Parti’nin başını çeken Meral Akşener, Türkiye’de bir çok yargısız infazda ve göz altında katledilenlerin bizzat katili olan azılı bir faşist iken, partiyi oluşturan kadrolarının tümü Akşener’den farklı değildir. Millet İttifakının diğer bir bileşeni olan Saadet Partisi de gerici, faşist güçlerin partisi olup, diğer bileşenleri tamamlar niteliktedir, Parti genel başkanı T. Karamollaoğlu Alevilere, aydın ve yazarlara yönelik gerçekleştirilen 2 Temmuz Sivas katliamının direkt örgütleyicisidir. Millet ittifakı’nın özellikle bu iki kliğinin birbirinden farkı yokken, bütünleştikleri en başta gelen ortaklık, azılı faşist ve gerici olmalarıdır” şeklinde sürdürdü.

 

“TC, Avrupa’da da Türkiyeli ve Kürdistanlıların mücadeleyi bölmeye çalışıyor”

Türkiye sınırları dışında yaşamakta olan TC vatandaşı veya çifte vatandaş olan herkesin, teorik olarak oy kullanma hakkına sahip olduğunu söyleyen ATİK, “Tüm Türkiye ve T. Kürdistanı’ndan halkın gündemine sokulan bu politik gelişme, Avrupa’daki seçmenler açısından da önemli bir yerde durmaktadır. Faşist TC Devleti, başta Almanya olmak üzere, bir çok Avrupalı emperyalist ülkelerle yaptığı kirli pazarlıklarla devrimci, yurtsever, ilericilere yönelik saldırılarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Avrupa’da yaşayan Türkiyelilerin ortak mücadelesini engellemek için böl parçala, yönet politikalarına hız kazandırırken, TC devletinin direkt örgütlenmesi olan; gerici, faşist çeteler, kuruluşlar ve MİT ajanları üzerinden Avrupa’daki demokrasi güçlerine saldırılarını da yoğunlaştırmaktadır. Bu politikalar üzerinden komünistler, devrimciler, Kürt yurtseverler tutuklanarak uzun yıllara varan cezalara çarptırılmakta. 2015 yılında ATİK’e yönelik Almanya merkezli geliştirilen operasyonda, 10 üye ve taraftarının tutuklanmasının arkasında da faşist TC vardır” dedi.

 

“Avrupa’da ortak mücadele faşizme darbe demektir”

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli işçi ve emekçilerin ortak mücadelesinin yaratılmasının faşist TC’ye vurulacak önemli bir darbe olduğuna vurgu yapan ATİK; uzun zamandır birlikte ortak çalışan Türkiyeli ve Kürdistanlı demokrasi güçlerinin 24 Haziran seçimlerinde oluşturdukları HDP eksenli demokrasi bloğunun ortak mücadelesi ve siyasal çalışmalarının ATİK açısından önemli bir yerde durduğuna dikkat çekti. ATİK “Rançtı, baskıcı, milliyetçi, gerici partilerin krizlerini daha da büyütmek için; HDP’nin ve onun adayı olan Selahattin Demirtaş’ın desteklenmesi anın önemli taktik politik görevleri arasındadır” dedi.

Açıklama “Dolayısıyla biz ATİK ve tüm bileşenleri olarak; Türk, Kürt, Ermeni, Süryani, Alevi’ler başta olmak üzere çeşitli ulus, kültür ve inançlardan oluşan demokrasi bloğunun içinde yer alarak, seçimler çalışmasının aktif bileşeni olacağız. Konfederasyonumuz ATİK; faşist TC’nin ve ona hizmet eden düzen partilerinin, işçilerin enternasyonal birliğine ve halkların kardeşliğine karşı geliştidikleri bütün politikalarını teşhir ederken, halk kitlelerinin demokrasi, eşitlik ve özgürlük temelinde birleşmesini ve örgütlenmesini esas alacak şekilde seçim çalışmalarında yürütecektir” sözleriyle sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu