GüncelVideo Haber

 24 HAZİRAN SEÇİM | Türkiye sandık başında İl il gelişmeler (Güncelleniyor)

TC devletinin sözcüsü  AKP tarafından 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan baskın seçimler için halk bugün sandık başına gitmeye başladı. OHAL’in gölgesinde gerçekleşen oy verme işlemi başta Kürdistan olmak üzere bir çok yerde saldırılar ve engellemelerle başladı. Seçimlere dair tüm gelişmeleri Kürdista ve Türkiye’nin diğer illeri şeklinde il il aktarıyoruz.

H.Merkezi: TC devletinin sözcüsü  AKP tarafından 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan baskın seçimler için halk bugün sandık başına gitmeye başladı. OHAL’in gölgesinde gerçekleşen oy verme işlemi başta Kürdistan olmak üzere bir çok yerde saldırılar ve engellemelerle başladı. Halk TC cumhurbaşkanı ve 600 milletvekilinden oluşacak 27. dönem parlamentosunu seçmek üzere sandık başında. 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 08.00-17.00 arasında 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak.

18.11 | Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Hilal Beldesi’nde HDP’den itiraza yetkili Feyzi Kara, başkasının yerine oy kullanmak isteyen AKP’li Belediye Başkanı Cafer Benek’in yakınları tarafından hastanelik edildiği gelen bilgiler arasında.

18.02 | Gün boyu hilelerle gündeme gelen Suruç’ta HDP ve Demirtaş mühürlü oyların çöpe atıldığı öğrenildi.

17.55 | YSK merkez binasının kamyonlarla kapatılmasının ardından bir ilçede ablukaya alındı, bunlarda biri de İstanbul Şişli’deki İlçe Seçim Kurulu oldu. Şişli’de Seçim Kurulu binası da polis tarafından ablukaya alındı.

17.40 | Erzurum Horasan’da boş oyların AKP oyları ile doldurulduğu bildirilen sandıklarda seçim iptal edildiği söyleniyor.

15:40 | Urfa’da yaşanan olayların tanığı müşahit Deniz Özgür canlarını zor kurtardıklarını dile getirdi. BBC Türkçe’ye konuşan Özgür, müşahit olduğu Eyyibiye ilçesi Akbilek köyünde yaşananları şöyle anlattı;

“900 oy bulunan bir okulda görevliydik. İlk kez bir seçimde müşahitler köylere gelmeye başladığı için şaşkındılar. Sabah 6’da okula gittiğim andan itibaren hoşnutsuzluklarrını dile getiriyorlardı.

“Buradaki seçmenler, mevcut olmayan seçmenler için de oy kullanmak istiyorlar. Bazı vatandaşlar ellerinde seçmen kağıdı balyalarıyla geliyor ve köyün dışında bulunan ama ikameti orada olan kişiler adına oy kullanmak istiyorlar. Biz bunları engellemeye çalıştık. Bu nedenle müşahitlere saldırılar olmaya başladı. O sırada köyde jandarma bile yoktu. Gerilim arttığı için ben oradan can güvenliği endişesi ile ayrılmak zorunda kaldım. Bu sırada arabam da darp edildi. Okulda kalan bir başka sandık görevlisi arkadaşımızın da benden daha fazla darp edildiğini öğrendim. Müşahit kartımı yırtıp elime verdiler.

14.00 Ankara’da AKP ve MHP’liler okul bastı müşahitlere saldırdı.

13.55 İtalyan seçim gözlemcisi gözaltına alındı. Seçimleri izlemek için Türkiye’de bulunan İtalyan gözlemci Christina Elico, Batman’ın Gercüş ilçesindeki yol kontrolü sırasında gözaltına alındı.

13.50 Hakkari’de sandıkları taşınan köylüler, sandık başına gidiyor. Merkeze bağlı Ceylanlı köyünden kimi seçmenler, 25 kilometre yol yürüyerek sandığa ulaştı.

13.47 Ankara’da Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Yüksek Seçim Kurulu’na, çıkan bütün yollar kapatılarak, binanın etrafı polis bariyerleri ile çevrildi. YSK önünde 6 midibüs polis, 3 ego otobüsü ve 1 polis minibüsü yer aldı.

13.30 Suruç’ta oy verme işlemleri sırasında çıkan kavgada bir kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Halk TV’nin iddiasına göre, Suruç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde oy verme işlemi sırasında çıkan silahlı kavgada bir kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı.

13.21 Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde de, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü.

13.15 Ankara Sincan’da bir okulda Oy ve Ötes müşahitlerine polis gaz sıkarak saldırdı. Okulda 100-150 kişilik AKP’li grup toplandı. Okulda “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atılıyor.

13.00 CHP’li Emir: Urfa şimdiden sandıklar boşaltılarak blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. İhlal ve usulsüzlük haberlerinin geldiği Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşananlara ilişkin konuşan CHP Ankara milletvekili Murat Emir, Vali ile irtibat kurduklarını söyledi. Murat Emir, “Müşahitlere yönelik darp ve tehditler nedeniyle, Şanlıurfa merkez Eyyübiye, Halliye ve birçok köyde müşahitleri geri çekmek zorunda kaldık. Şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Valiyle görüştüm, tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.

12.52 AKP’liler Suruç’ta okulu bastı 100 civarında ek oy kullandı. 290 seçmeni bulunan Suruç Ortabostancı köyündeki Bostancılar Ortaokulu’nda AKP’liler okul basarak 100 civarında ek oy kullandı.

12.34 Hatay’da 5 polis otobüsü ile oy kullandırıldı. Hatay’ın Defne ilçesi Aşağı Okçular mahallesinde bulunan okula 5 polis otobüsü plakasız bir şekilde insan getirip oy kullandırdı. Halkın karşı çıkması sonucu otobüsler olay yerini terk etti.

12.31 Diyarbakır’da silah gölgesinde oy kullanılıyor, AKP damgalı oy pusulaları çıktı, itirazlar üzerine arbede yaşandı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Zeyrek köyünde AKP damgalı oy pusulalarının çıktığı bildirildi. İtirazlar üzerine arbede yaşandığı, sandık görevlilerinden birinin silahlı olduğu, asker ve korucuların silahla okulun içinde gezdikleri aktarıldı.

12.25 Bayrampaşa’da usulsüzlük iddiası üzerine kavga çıktı. Bayrampaşa’daki Ahmet Haşim İlkokulu’nda usulsüzlük yapıldığı iddiası üzerine kavga çıktı. Yaşananları görüntülemek isteyen bir kişi, AKP’li görevlilerin saldırısına uğradı.

12.15 Bağcılar ilçesinin Demirkapı Mahallesi Hasan Kağnıcı İlkokulu’nda plakasız araçlar görüldü. Araçlarının plakalarının ise, cam kenarına bırakıldığı belirtildi.

12.10 Sarıyer ilçesi Kocataş Barboros İlköğretim Okulu’nda da Hüseyin Ilkiner isimli kişi tek zarfla girdiği kabinden iki zarf ile çıktı. Ilkiner, 2 zarfı da sandığa atmak isterken yakalandı. Konuya ilişkin tutanak tutuldu. 

12.05 Ankara’da okuma yazma bilmeyenler “Bu Erdoğan’ın partisi, buna oy ver” diyerek yönlendiriyor. Gazete Yolculuk’un haberine göre Ankara Altındağ Nazife Hatun İlkokulu’nda sandık görevlileri yaşlılarla birlikte kabinlere giriyor; okuma yazma bilmeyen vatandaşları “Bu Erdoğan’ın partisi, buna oy ver” diyerek yönlendiriyor. Avukatların şikayetleri tutanağa geçirilmiyor.

 

11.58 Adana Turgut Özal Bulvarı’nda Piri Reis Anadolu Lisesi ile Kaya Perde arasında seçim yasaklarına rağmen AKP’nin giydirilmiş seçim arabası ile insan taşınıyor.

11.55 Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Uğur Mumcu Ortaokulu’nda AKP’liler, müşahitlere saldırdı. Yol Tv, saldırı anına ilişkin bir video paylaştı.

11.50 Kağıthane’de bir kişi ikinci kez oy kullanmaya çalıştı. İstanbul Kağıthane’deki Çeliktepe Ortaokulu’nda iki kere oy veren bir kişi tespit edildi, durum tutanak altına alındı.

11.45 Mardin’de AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir sandık görevlilerini, “Burada olmayanlar için de oy kullanılacak. Burada benim borum öter” diye tehdit etti. Mardin’in Yeşilli ilçesinde sandıkları teker teker gezen AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in sandık görevlilerini tehdit ettiği aktarıldı. Söz konusu durum hakkında bilgi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Adayı Dilaver İnal, Demir’in seçim kurallarını çiğnediğini ve “Burada olmayanlar için de oy kullanılacak. Burada benim borum öter. Eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz?” diyerek sandık görevlilerini tehdit ettiğini aktardı.

11.35 Hakkari’de askerler oy verme işlemine engel oluyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı köyündeki 1193 nolu sandıkta iki askerin kapıyı tutarak oy vermek için sandığa gelen insanlara zorluk çıkardığı belirtildi.

11.30 Erzurum’da sandık başkanı müşahitleri zorla dışarı çıkardı. Erzurum’un Yakutiye ilçesi 1156 no’lu sandıkta, sandık başkanının müşahitleri zorla dışarı çıkardığı görüntüler yayınlandı.

11.25 Urfa’da CHP’nin müşahitleri sandık alanlarına alınmıyor. Urfa’nın Haliliye ilçesindeki Uluhan İmam Hatip Ortaokulu’nda CHP müşahitlerin sandık alanına alınmadığı ve darp edildiği bildirildi.  Urfa’da bulunan giden CHP PM Üyesi Mehmet Ali Çelebi. “Şanlıurfa’da 30’a yakın köyde müşahitlerimiz baskı ile uzaklaştırıldı.” açıklaması yaptı Urfa’nın Vergili Köyü’ne CHP müşahitlerinin alınmamasına ilişkin görüntü yayınlandı.

11.10 İhlal haberleri sonrası sosyal medyada #UrfadaOyÇalınıyor kampanyası başlatıldı. Urfa’nın farklı ilçelerinden ihlal haberleri geliyor. Kentteki kaynaklar Suruç ve Haliliye’de silah zoruyla AKP lehine blok oy kullandırıldığını bildirirken, “Burada daha önce de kan döktük, yine dökeriz” tehditlerine maruz kaldıklarını aktarıyor. Bu usulsüzler ve ihlaller gündemdeyken sosyal medyada “#UrfadaOyÇalınıyor” adı ile bir kampanya başlatıldı.

 

11.05 Ankara’da usulsüz işleme itiraz eden avukat polis tarafından zorla dışarı çıkarıldı. Ankara Barosu’ndan görevli Avukat Hazal Serdar, Altaş Atatürk Teknik Meslek Lisesi’nde sandık kurulu başkanı tarafından sanık kurulu başkanının usulsüz işlemine itiraz ettiği için, başkanı şikayeti sonrası polis tarafından zorla dışarı çıkarıldı.

11.00 Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde de, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü. Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı. Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildiği gelen bilgiler arasında.

11.00 Urfa’nın 3 köyünde kadınlara oy kullandırılmadığı belirtildi. Urfa’dan usulsüzlük haberleri gelmeye devam ediyor. 3 köyden kadınlara oy kullandırılmadığı haberleri geldi. Buna göre, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinin Bulduk köyünde 2044 nolu sandıkta kadınların oy kullanmasına izin verilmedi. Urfa’nın Geçit Köyü’nde 1196 nolu sandıkta kadınların yerine erkeklerin oy kullandığı bildirildi. Urfa’nın Kanatlı köyünde 2110 nolu sandıkta köy muhtarının kadınları sandıktan göndererek, yerlerine kendilerinin oy kullanacağını söylendiği aktarıldı.

10.55 Büyükçekmece’de bir kişi oy kabininde fotoğraf çekti sandık başkanı tutanağa bağlamadı. Büyükçekmece Mimaroba Ortaokulu’nda 1298 nolu sandıkta, sandık kurulunda görevli olan AKP’li bir şahıs oy kabinine cep telefonuyla girdi ve fotoğraf çekti. Görevli müşahitlerin uyarısı üzerine sandık başkanı olaya müdahale ederek şahsın telefonunu istedi ancak şahıs itiraz etti. Müşahitler olayı tutanak altına alıp sandık başkanına imzalatmak istese de, sandık başkanı ‘”ben bir şey duymadım” diyerek tutanağı imzalamadı.

10.43 Adana’da bir kişi ikinci kez oy kullanmaya çalıştı. Adana’da Ramazan Atıl Anadolu Lisesi’nde başka bir okuldan zarf getirdikten sonra ikinci kez oy kullanmaya çalışan bir kişi yakalandı.

10.25 Diyarbakır’da üç kişi 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulasıyla içeri girmeye çalıştı. Diyarbakır Bağlar’daki Mesut Yılmaz İlkokulu’nda, üç kişinin 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulalarıyla içeri girmeye çalışırken yakalandığı bildirildi.

10.20 Suruç’ta toplu oy kullanıldığına dair görüntüler paylaşıldı. Urfa’nın Suruç ilçesinde Gap Anadolu Lisesi’nde kurulan 1044-1043 no’lu sandıklarda toplu oy kullanıldığına dair görüntüler paylaşıldı

10.07 Suruç’ta HDP’liler darp edildi, blok oy kullandırıldı. Suruç’ta baba ve iki oğlunun ölümü olayına karışan AKP’li Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız, çok sayıda silahlı koruma ile ilçedeki okulları tek tek dolaşarak, HDP’nin sandık görevlilerini darp etti, AKP ve Erdoğan lehine blok oy kullandırttı.

 

09.30 İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bulunan Kazlıçesme Abay İmam Hatip İlkokulu’nda oy kullanma işlemi başlamadan önce Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerine saldırı düzenlendiği öğrenildi. 50 kişilik grup HDP’lileri darp etti. Olay yerine avukatların gelmesiyle grup dağıldı. Saldırıda kimsenin yaralanmadığı belirtildi.

09.08 Çankaya’da listede adı olmayan iki kişiye oy kullandırıldı. Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi’nde, 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisi “adı var” diyerek iki kişiye oy kullandırdığı öne sürüldü. Diğer sandık görevlisinin durumu fark etmesiyle tutanak tutulduğu, pusula ve zarf geçersiz sayılması için kenara ayrıldığı belirtildi.

09.00 Kulp’ta korucular HDP’li sandık görevlilerini engelledi. Oy verme işleminin başlaması ile birlikte engelleme haberleri de gelmeye başladı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucuları, HDP’li 2 sandık görevlisini tehdit ederek köye girmelerini engelledi. Yaşanan bu olay üzere HDP’liler durumu İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Yetkililer, sandık görevlilerinin köye gidebileceklerini ifade etse de ajans HDP’li sandık görevlilerinden henüz haber alınamadığını bildirdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu