Emek

3. havalimanında gözaltına alınanlar açlık grevine başlıyor

İnşaat-İş Sendikası, 3. havalimanı inşaatında asgari çalışma koşulların yerine getirilmesi için yapılan eylemde gözaltına alınan Yunus Özgür, Deniz Gider ve Yusuf Yılmaz ‘ın bugün açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

H. Merkezi: Çalışma koşullarının düzeltilmesi için binlerce işçiyle eylem yapan İnşaat İş yöneticilerinden Yunus Özgür, Deniz Gider ve HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş’ın şoförü Yusuf Yılmaz açlık grevine başlayacak.

İnşaat İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Arkadaşlarımız insan talepleri karşılanmadığı için bugün açlık grevine başlıyor. Avukatları ile görüştürülmüyorlar ve nerede tutulduklarına dair bugüne kadar bilgi alamadık. Bugün bir inşaat işçisi serbest bırakıldıktan sonra bize ulaştı ve yöneticilerimizin Arnavutköy İlçe Jandarma’da tutulduğunu aktardı. Arkadaşlarımızın hayatlarından endişeliyiz. Türkiye İşçi Partisi’nden Yusuf Yılmaz’ın da sendika yöneticilerimizle beraber açlık grevine girdiğini öğrendik. Yunus Özgür, Deniz Gider ve Yusuf Yılmaz insani hakları için açlık grevindeler” denildi.

“Gözaltındaki işçi sayısını bilmiyoruz”

Gözaltında tutulan diğer işçilere ilişkin de bilgi aktaran sendika yöneticisi, “Gözaltında tutulan işçi sayısını bilmiyoruz. Çünkü şantiye girişinde de gözaltına alınan arkadaşlarımız oluyor” diye konuştu. Gözaltında tutulan işçilerin ailelerine ise bilgi verilmediğini kaydeden sendika yöneticisi, jandarmaya giden ailelere işçilerin gözaltında olmadığı söylendiğini fakat sonradan gözaltında çıktığını aktardı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu