Emek

4 işçi daha hayatını kaybetti!

H. Merkezi: Zonguldak’ta 3 işçi metan gazı zehirlenmesinden, bir işçi de iş kazasında hayatını kaybetti.

Zonguldak’ta kömür madenlerinde çalışan her işçi kadar çalışmayanlarda bilir ki kömür ocakları işçi cehennemidir. Çalışma koşullarının sağlıksız olduğunu ve iş güvenliği kurallarının uygulanmadığını hatta birçoğunun çalışma ruhsatının bile olmadığını da biliriz ve birçoğumuza göre maalesef bu cehennemde artık ölümler şaşırtıcı olmaktan çıkmıştır.

Bu sabah saatlerinde Zonguldak Kırat Mahallesi’nde ruhsatsız olan ve daha önce mühürlenerek kapatılan kömür ocağında günlüğü 60 liradan çalışan işçilerden 3’ü dün gece metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

Bir diğer kaza da TTK Karadon Müessesesi Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında yine bu sabah saatlerinde yaşandı. 13 yıllık madenci 40 yaşındaki Azami Kara hayatını kaybederken bir işçi de yaralandı.

Her defasında iş güvenliği ve sağlığı kurallarına uyulmadığı için ceza alan, kapanan maden ocakları bir yolunu bulup yeniden açılıyor. Taki yine bir kazada alacakları 60 TL için işçiler yaşamlarından oluncaya kadar. Karaelmas cehenneminde işçiler yetkililerinde gözlerin önünde “güzel ölmeye” mahkûm ediliyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu