Dünya

51. GÜN | “Yunanistan Adalet Bakanı artık sorumluluğundan kaçamaz!”

Turgut Kaya’nın bugün itibariyle iltica başvurusunun kabul edildiği öğrenilirken gözler “sınır dışı kararı”nı iptal etmesi için Adalet Bakanlığı’na çevrildi.

Atina: Türkiye’ye iade kararının durdurulması ve politik kimliğinin tanınması için 51 gündür açlık grevinde direnen Turgut Kaya ve onun için verilen uluslararası mücadele, bugün İltica Bürosu’nun kararıyla yeni bir evreye girdi.  İltica Bürosu’nun kararı ile Turgut Kaya’nın iltica talebinin kabul edildiği ve kendisinin uluslararası siyasi mülteci olduğu bilgisi verildi.

Turgut Kaya’nın 16 Temmuz tarihinde İltica Büro tarafından yapılan “görüşme” sonrasında karar, beş gün sonra 20 Temmuz 2018 tarihinde çıktı.Bugüne kadar iade kararını durdurabilecek tek yetki sahibi olan Adalet Bakanı, bu sorumluluğundan kaçarak meselenin iltica bölümü ile ilgili olduğunu, bu bölümün kararından sonra konunun masasına geleceğini iddia ediyordu. Turgut Kaya’nın avukatları, yoldaşları ve dostları Adalet Bakanı’nın artık sorumluluğu almasını ve iade kararını iptal etmesini bekliyorlar.

“Adalet Bakanı artık doğrudan bir karar vermeli”

Konu ile ilgili efsyn.gr’ye demeç veren Turgut Kaya’nın avukatları Marianna Tzeferakou ve Maria Papamina hala endişeli olduklarını belirterek Adalet Bakanlığı’na çağrı yaptı ve verdiği sözü tutmasını istedi: “Şimdi Adalet Bakanı’ndan Yunanistan’ın mülteci hukuku ve Türkiye’de tehlike altında olduğu için sığınmacıyı geri göndermeme ilkesiyle ilgili yükümlülüklerine uygun olarak iade kararını geri çekmesini ve sığınmacının derhal serbest bırakılması hakkında doğrudan bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu