Güncel

Şengal genel meclisi ilan edildi

Şengal halkı, 3 Ağustos 2014’teki soykırım saldırılarının dördüncü yıldönümünde Şengal Genel Meclisi’ni ilan etti

H.Merkezi: Ezidi halkının kutsal mekanı Şengal’e Işid çetelerinin saldırısında hayatını kaybedenler 4. yılında anılıyor. Ezidi Gençleri Birliği (Yekitiya Ciwanen Ezidî-YCE) üyesi gençlerin Perşembe gecesi Şengal dağında başlattıkları meşaleli yürüyüş bugün anma yapılan Amud Bölgesi’ndeki Serdeşt Kampı’na doğru sloganlarla devam etti.

Burada düzenlenen etkinlikte, Şengal’de bulunan Êzidî Demokrasi ve Özgürlük Partisi (PADE), Ezidxan Kadın Özgürlük Hareketi (TAJE), YCE ve Şengal Kurucu Meclisi yetkilileri, Serdeşt Kampı’nda bulunan Êzidîler’in yanı sıra HDP’nin Ezidî Batman Milletvekili Feleknas Uca, Süryanice’de “Mezopotamya” anlamında olan Bêt Nahrên Partisi Sorumlusu Yusuf Yakup ile Kuzey Suriye ve Musul’dan gelen Süryani, Asuri ve Keldani heyetler de yer aldı.

Toplanan kitle, “Fermanı unutmayacağız” ve “Êzidî gençlerin örgütlülüğü ve mücadelesi ile fermanın intikamını alacağız” yazılı pankartların arkasında oluşturulan kortejler halinde yürüyüşe geçti. Yapılan yürüyüşe sloganlar ve zılgıtlar eşlik etti.

“Ezidi halkı yalnız değil”

HDP Batman Milletvekili Felaknas Uca, DTK, DBP, HDP adına yaptığı konuşmasında Şengal halkının yalnız olmadığını, Kürdistan’ın dört parçasının Ezidîlerin yanında olduğunu kaydetti. Uca, bugüne kadar 73 fermandan geçirilen Ezidîlerin ser verip, sır vermediğinin ifade ederken, hiçbir zaman ıŞİD’in yaptığı bu insanlık dışı uygulamaları unutmayacaklarını vurguladı. Uca, esir olan kadın ve çocuklarının kurtarana kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Ezidîlerin birlikteliğini sağlaması gerektiğine de vurgu yapan Uca, “Bu fermanın tanınması için birçok girişimimiz oldu, ancak olumsuz yanıt verildi. Tüm dünya bu soykırıma sessiz kaldı, buna göz yumdu. Sadece biz birbirimize sahip çıkabiliriz. Bunun için birlikteliğimizi ve mücadelemizi yükseltmemiz lazım. Onların elinde bulunan kadınlarımızı kurtarana kadar durmayacağız” dedi.

“Fermana dünya göz yumdu”

Bêt Nahrên Partisi Sorumlusu Yusuf Yakup, Ezidîlerin acılarına yabancı olmadıklarını belirterek, Süryanilerin de bin yıllardır katliam ve soykırımdan geçirildiğini hatırlattı. Yakup, şöyle konuştu: “Ferman günü bir Ezidî arkadaşım beni aradı ve etraflarının sarılı olduğunu söyledi. Bir fermandan geçirildiklerini anlattı ve bunu dünyaya duyurmamı istedi. Ben de bazı yerleri arayarak, bu durumu söyledim. BM’den bir kişiye söylediğimizde ise; ‘Bu bizi ilgilendirmez’ diye cevap verdiler. Bu durum dünyanın da bu fermana göz yumduğunu gösteriyordu. Onlara kardeşlerimize yetişemedik. Şimdi bir araya gelme fırsatı bulduk. Artık bu tür durumların olmaması için birlikte olacağız.”

Konuşmaların ardından bölgede yaşayan Ezidîler, Süryaniler, Asuriler, Keldaniler ve Şii Arap halkların temsilcilerinden oluşan Şengal Genel Meclisi’nin kuruluşu ilan edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu