Güncel

Abbasağa “Bir kere özgürlüğün tadını aldık”

İstanbul: 15 Temmuz günü Abbasağa Parkı’nda düzenlenen forum, coşkulu ve canlı tartışmalarla devam etti. “Güneşin sofrasında iftar açıyoruz” yazılı pankartın açılmasının yanı sıra parkın girişinde ve parkın içini süsleyen oldukça renkli dövizler ve görüntüler yer aldı.

Saat 21.00’de başlayan forumun konu başlığı seçimler ve tutsaklar oldu. Herkesin düşüncelerini ifade ettiği serbest kürsüde numaralandırma sırasıyla herkes söz aldı. Numaraların söz alması ile forum oldukça örgütlü bir ortamda ilerledi.

Seçimler konusunda yapılan konuşmalarda Gezi Parkı direnişinin göstermiş olduğu bir örgütlü halk olduğunu ve bu halkın seçimlerde aynı tavrı göstererek tahtta oturan padişahı alaşağı edeceğini belirtildi ve “örgütlü halkı hiçbir kuvvet yenemez biz birleşirsek çoğalırız çoğalırsak da istediğimiz her şeyi elde edebiliriz” dendi.

Abbasağa Parkı’nda öncesinde belli çalışma ekipleri kurulmuştu. Bu ekiplerden Psikolojik Destek Ekibi kısa bir sunum yaparak, herkesi bilgilendirmek için her pazartesi ve perşembe günleri Abbasağa Parkında yapacakları toplantıya çağırdı.

 

“Tutsaklar yaşamlarımızın bir parçası”

Forumda Gezi Parkı İsyanı sürecinde gözaltına alınan ve tutuklananlar ve yıllardır hapishanede mücadele veren tutsaklarla ilgili bir sunum yapıldı.

Yapılan sunumdan sonra numara sırasıyla konuşanlardan Cem Turan tutsakların yaşamlarının bir parçası olması gerektiğini ve tutuklananların dışarıda bulunan herkes için tutsak düştüğünü belirtti. Ardından tutsaklar konusunda kamuoyunun duyarlı olması gerektiğini söyledi.

 

Sarıyer’de “yanlışlıkla” ağaçlara kıyıldı!

Forumda söz alan bir kadın, Sarıyer’deki ağaçların önce kesildiğini sonra da bu ağaçların yanlışlıkla kesildiğinin açıklandığını hatırlatarak “Bu ağaçları yanlışlıkla kesenler melek görünmesinler. Çünkü onların nasıl faşist bir niteliğe sahip olduğunu biliyoruz. Bizler bunlara, en başta kadınlar olarak en ön saflarda yer alarak Gezi Parkı sürecinde gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Ve diyoruz ki, her şey yeni başlıyor bizler bir kere özgürlüğün tadını aldık ve bırakmaya niyetimiz yok” demesinin ardından parkta bulunan herkes iki elini yukarı kaldırarak sallamaya başladı. Herkesin ayağa kalkarak coşkulu bir şekilde ellerini sallaması görülmeye değerdi.

Oldukça coşkulu ve tartışmaların yoğun geçtiği forum kurulan atölyeler hakkında bilgi verilerek sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu