Güncel

Abbasağa Park’tan; 3. Köprüye dur de

İstanbul: 12 Temmuz günü Abbasağa Park’ta forum öncesi taraftar gruplarının eğlenceli ezgileri eşliğinde iftar açıldı. Güneşin sofrasında iftar açıyoruz yazılı pankartın açıldığı alan oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Saat 22’de başlayan forumun konu başlığı 3. köprüydü. Görüşlerin dile getirildiği serbest kürsüde numaralandırma sırasıyla herkes söz aldı. Numarası okunanın söz alması ile forum oldukça disiplindi bir ortama sahipti. 3. köprü üzerine farklı düşüncelerde vardı. Forumda çoğu kez köprünün ismi üzerine durulurken birçok kişide çevre katliamı nedeniyle köprüye karşı olduğunu belirtti.

Üçüncü köprü üzerine’de çeştli bilgilendirmeler yapıldı. TMMOB’tan mühendisler süreç hakkında bilgilendirme yaptılar.

Forum’a 3. köprüye karşı birçok eylem yapan Kuzey Ormanları Savunması Platformu’da bir konuşma yaptı. Konuşmada 13 Temmuz Günü 21.00’de kesilen ağaçlar için helva dağıtımı yapılacağı belirtildi. Ayrıca 19 Temmuz Cuma günü ise Çağlayan Adliyesi’nde saat 11.00’da 3. köprü ile ilgili toplu suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi.

Forumda Partizan adına da bir konuşma yapıldı. Konuşma’da Ali İsmail Korkmaz şahsında gezi direnişinde şehit düşenler adına arapça yapılan bir anmayla başlandı. Anmanın ardından 3. köprü sorunun ekonomik ve siyasal bir yanının olduğu belirtildi. Köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olmasının katliamları güncel kılmanın çabası olduğu belirtilirken 3. köprüye salt buradan doğru karşı çıkılmasının eksik olacağının da altı çizildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu