DünyaGüncel

ABD, Kaşıkçı cinayetine karışan Suudi yetkililere yaptırım getirdi

aporda cinayeti onaylayan kişi olarak geçen Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yaptırım listesinde olamaması, ABD basınında tepki çekti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili istihbarat raporunda yer alan bazı Suudi Arabistanlı yetkililere yaptırımlar getirdi. Raporda cinayeti onaylayan kişi olarak geçen Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yaptırım listesinde olamaması, ABD basınında tepki çekti.

ABD Hazine Bakanlığı, Kaşıkçı cinayetindeki rolü nedeniyle, Suudi Arabistan Genel İstihbarat eski Başkan Yardımcısı Ahmed Hasan Muhammed El Asiri ile Suudi Arabistan Acil Müdahale Gücü’nün yaptırım listesine alındığını açıkladı.

Bakanlıktan cuma günü yapılan yazılı açıklamada, Asiri ve Acil Müdahale Gücü’nün, Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası’nın hükümlerini de kapsayan 13818 nolu Başkanlık kararnamesi çerçevesinde yaptırım listesine alındığı ve bu kararnamenin ciddi insan hakları ihlalleri ile yolsuzlukları hedef aldığı belirtildi.

Asiri’nin 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda Kaşıkçı’yı öldürmek üzere görevlendirilen 15 kişilik timin elebaşı ve seyahati de organize eden kişi olduğu ifade edilen açıklamada, Kaşıkçı cinayetini işleyenlerin birçoğunun “Kaplan Timi” veya “Fırkat el Nemr” olarak da bilinen Acil Müdahale Gücü’ne bağlı olduğu ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım kapsamına alınan Asiri ve Suudi birimin ABD’deki varlıklarının dondurulduğu ve ABD vatandaşlarının bu kişi ve birimle iş yapmasının yasaklandığını duyurdu.

Raporun yayımlanmasından kısa süre sonra ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlıkları, aralarında üst düzey isimlerin de bulunduğu 76 Suudi Arabistanlı yetkiliye karşı, cinayete karıştıkları gerekçesiyle vize kısıtlaması getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu