Dünya

ABD’de polis yine bir siyahiyi katletti

H. Merkezi: ABD’de polis yine bir siyahiyi vurarak katletti. San Diego’da eylemler ateşlendi.

Charlotte’taki haklı isyanın yankıları henüz etkisini yitirmemişken polis dün San Diego’da yine silahsız bir siyahiyi vurarak katletti. İsminin Alfred Olango (30) olduğu belirtilen siyahinin olay anında kendinde olmadığı, araç trafiğinin içine girdiği, bu nedenle ablasının yardım için polisi aradığı belirtildi. Olay yerine gelen polis Olango’dan cebindeki “silahı” bırakarak teslim olmasını istedi. Bu esnada polisin iddiasına göre cebinden silaha çok benzeyen “nesneyi” çıkartan Olango emre uymadığı için vuruldu. Sonradan Olango’nun cebinden çıkan nesnenin silah olmadığı anlaşılmış.

Ancak civardaki görgü tanıklarından Michael Ray Rodriguez, Olango’nun ateş edilmeden önce iki elini de havaya kaldırdığını ifade etti. Polis görgü tanıklarının ifadesini çürütmek için olaya şahit olan başka bir kişinin “gönüllü” verdiği cep telefonu kaydından Olango’nun cebinden çıkardığı nesneyi tutarkenki anlık görüntüyü yayımladı, ancak videonun tamamını vermedi.

Eylemciler ilk önce olay yerinde toplanarak “Siyah Yaşamları Değerlidir” sloganını attılar. Daha sonra ise El Cajon polis merkezine giderek cep telefonu kaydının tamamını istediler. El Cajon polisi üzerinde kamera taşımıyor. Polisin olay sonrası etraftakilerin cep telefonu ve dijital kamera kayıtlarına el koymaya çalıştığına dair ifadeler var.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu