Güncel

Adalet ve özgürlük için 4. kez bir araya gelindi

İstanbul:Adalet ve Özgürlük İstiyoruz” şiarıyla 4 haftadır her salı günü Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yapılan nöbet, bu hafta da gerçekleştirildi. Nöbette Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile KJA sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanması, 29 Ekim günü çıkarılan OHAL kararnamesi ile basın kurumlarının kapatılması ve savunma hakkının engellenmesine değinildi.

İHD, TİHV, İTO, KESK, ÇGD ve DİSK Basın-İş tarafından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde “Adalet ve Özgürlük İstiyoruz” şiarıyla başlatılan ve her hafta Salı günü gerçekleştirilen nöbetlerin dördüncüsü bugün gerçekleştirildi. OHAL ve KHK’larla adaletin bittiği İstanbul Adliyesi’nde adalet talebini haykırmak üzere bir araya gelen kitle tarafından nöbet boyunca “OHAL kaldırılsın, adalet istiyoruz”, “Özgür basın susturulamaz”, “OHAL kaldırılsın, özgürlük istiyoruz” gibi sloganlar atıldı.

“Gerçekleri karanlıkta bırakmayacağız”

Nöbette ilk olarak söz alan JİNHA muhabiri Rojda Oğuz, 29 Ekim’de çıkarılan OHAL kararnamesi ile dünyanın ilk kadın haber ajansı olan JİNHA’nın kapatıldığını belirterek başladığı konuşmasında, “Darbecilere yönelik uygulamaya sokulduğu söylenen OHAL’in asıl hedefinin muhalif kesimler olduğu kısa sürede açığa çıkmıştır. Ancak JİNHA hiçbir zaman susmayacak ve kadınların sesi olmaya devam edecek” dedi.

29 Ekim OHAL kararnamesi ile kapatılan DİHA’nın Haber Editörü Zuhal Atlan ise 2002 yılından beri ezilen tüm kesimlerin sesi olmak üzere çalıştıklarını kaydederek, “Biz sokaklarda olmaya, haber takiplerimize devam edeceğiz. Basın şehitlerimiz ve halkımıza bir kez daha söz veriyoruz, gerçekleri karanlıkta bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Direnerek var olacağız”

Kocaeli Üniversitesi’nde Barış için Akademisyenler’den olan 1 Eylül günü imzaladığı barış bildirisi nedeniyle görevinden ihraç edilen Yücel Demirel, dalga dalga büyüyen ihraçların siyasal iklimin değişimini gösterdiğini ifade ettiği konuşmasında, “İçinde bulunduğumuz dönem toplumsal muhalefeti genelleştirerek kitleselleştirmeyi gerektiriyor. Ancak bu şekilde eşitlik ve barış içinde yaşayacağımız günler mümkün olacaktır” diye konuştu.

İTO Genel Sekreteri Samet Mengüç ise, “Biz ‘OHAL kaldırılsın’ diyoruz, onlar olağanlaştırmaya çalışıyor” sözüyle başladığı konuşmasında, faşizmin son süreçte fiilen yaşandığına dikkat çekti. “Faşizm hayata dair hiçbir alanda yaşama şansı tanımıyor. Bizlerse buna karşı yaşamaya çalışıyoruz ve direnerek var olacağız” diyen Mengüç, son KHK’larla 2 binin üzerinde sağlık emekçisinin ihraç edildiğini dile getirdi. Mengüç son olarak, sağlık emekçileri olarak faşizme karşı alanlarda olacaklarını dile getirdi.

IMG 8133“Hakların olmadığı bir yerde hukuk da var olamaz”

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, yaşamın her alanında saldırıların söz konusu olduğunu belirterek bu saldırıların OHAL ile kalıcılaştırılmaya çalışıldığını ifade etti. Hakların bir bir yok edildiğine vurgu yapan Yeşil, “Hakların olmadığı bir yerde hukuk da var olamaz. Nitekim son KHK ile beraber savunma hakkına da ciddi kısıtlamalar getirildi” dedi ve tüm avukatlara aktif mücadele yürütmeleri yönünde çağrı yaptı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında kapatılan ve binası mühürlenen Özgür Gündem gazetesi son KHK ile birlikte tekrar mühürlenmişti. Özgür Gündem gazetesi adına yapılan açıklamada bu duruma ilişkin, “İkinci kez mühür vurmaya çalışsanız da Özgür Gündem gerçeklerden taviz vermeyecek” ifadesini kullandı.

“Haklarımızı kaybetmemek için yan yanayız”

TV 10 adına yapılan açıklamada ise toplumun tüm farklılıklarına yönelik ciddi saldırıların olduğu dile getirilerek “Bütün bu kesimlerin ortak özellikleri demokrasi istemeleridir. Demokrasi, özgürlük ve adalet için tüm bu kesimlerin bir araya gelerek güçlü bir karşı duruş gerçekleştirmesi gerekiyor” denildi.

İMC TV’den Candan Yıldız ise, “Haklarımızı kaybetmemek için yan yanayız” derken Özgür Radyo Genel Yayın Yönetmeni Derya Okatan, kapatılan radyolarının çok yakında internet üzerinden yayın yapmaya başlayacağını duyurdu. Konuşmaların ardından nöbet, bir sonraki hafta salı günü saat 14.00’da devam etmek üzere sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu