Güncel

Adana İHD’den Barış Nöbeti

H.Merkezi: İHD Adana Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış günü öncesi 3 günlük “Barış Nöbeti” düzenledi.

İHD Adana Şubesi, TC – Işid işbirliği sonucunda Dilok’ta yaşanan katliam ve  Kürt illerinde devam eden soykırım operasyonlarının devam ettiği şu günlerde  Türkiye’de barışın tekrar tesis edilmesi için İHD Adana şube binasında 3 günlük “Barış Nöbeti” başlattı.  Barış nöbeti kapsamında konuşan İHD Adana Şube yöneticisi Fatma Kaymazson “Ülkede yaşanan çatışma ortamının bir an önce bitirilip barışı inşa etmeli” şeklinde konuşarak barışın tesis edilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ve sivil toplum kuruluşlarının da bu yönlü harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. 


3. gününde olan nöbete sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, Barış Anneleri’nin gelerek destek verdiğini  hatırlatan Kaymazson, “Gerek siyasi partiler, gerek sivil toplum örgütleri ortak çalışma içerisinde olmalı ve bu konuda eylem gerçekleştirmeli, toplumda barış ortamının tekrar yaratılması için elinden gelenin fazlasını yapmalı” diye konuştu. 

‘Yaşanılır bir ortam yaratmalıyız’ 

Antep katliamının Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu bir kez daha gözler önüne serdiğini vurgulayan Fatma Kaymazson, “Artık herkesin yaşamı tehlike altında. Hepimiz ölümün çok yakınındayız. Bu gerginliği bitirip ülkeyi yaşanılır hale getirmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Kaymazson, barış ortamının sağlanması noktasında barışın tesisi için PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin derhal son bulması gerektiğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu