Güncel

Afrin’de Kürtlerden kalan isimler kaldırıldı

TC devleti ve çeteci ÖSO'nun Mart 2018’den bu yana işgal ettiği Afrin’de bir meydana RT Erdoğan’ın ismi verildiği belirtildi.

H. Merkezi: Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre, kenti işgal eden çeteci ÖSO unsurları, isim değişikliğini perşembe günü gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı isim değişikliğinin Afrin Yerel Meclisi’nin kararıyla alındığını öne süren bir haber yayınladı. Buna göre Hükümet Binası Bulvarı’nın isminin Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilmesinin yanı sıra, bir bulvarın ismi Zeytin Dalı, Newroz Bulvarı’nın adı da Selahaddin Eyyübi olarak değiştirildi.

Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi’nden İlham Ahmed, “Bu (yapılanlar) Afrin’i bir Türk bölgesine dönüştürmek için planlanmış bir Türk komplosudur” ifadesini kullandı. Ahmed, ayrıca Türkiye’nin destek verdiği ÖSO unsurlarının Afrin’deki köyleri yok ederek askeri tesislere çevirdiğini öne sürdü. Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Avrupa’da yerleşik sözcülerinden birisi olan İbrahim İbrahim de, “Daha önce Afrin’de bazı sokakların ismini değiştirmişlerdi, şimdi de büyük bir meydana terörist Erdoğan’ın ismini veriyorlar” şeklinde konuştu. Uluslararası Af Örgütü Ağustos başında yayınladığı bir raporda Türkiye’nin, ÖSO unsurlarının Afrin’deki sivillere işkence yapmasına göz yumduğunu iddia etmişti.

“Şerawa’da 25 kişi kaçırıldı”

Uluslararası Af Örgütü’nün kamuoyuna duyurduğu ihlaller devam ediyor. TSK ve ÖSO’nun işgal ettiği Afrin’in Şerawa ilçesinde 9’u Birc Heyder köyünden olmak üzere 25 kişinin ÖSO ve bağlı gruplarca kaçırıldığı öne sürüldü. ANHA Haber ajansı yereldeki kaynaklara dayanarak, Bırc Heyder köyünden 9 kişinin kaçırıldığını bildirdi. Cindires’ten gelen ÖSO’ya bağlı Furqet El Hemzat grubunca kaçırıldığı belirtilen söz konusu kişilerin nereye götürüldüklerinin bilinmediğini kaydetti.

Kaçırılanların isimleri şöyle: Seydo S. Gulê Xeyrî(30), Ebdilhey Z. Hesen (25), Edhem E. Hesen (16), Ehmed M. Silêman (18), Egîd R. Hesen (26), Ehmed R. Hesen (22), Mihemed H. Nasiro (53) ve Basil E. M. Elî(22

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu