Güncel

“Şaka” mı, karartma çabası mı?

H. Merkezi: Antakya’da 3 Haziran günü polis kapsülünün başına denk gelmesi ile yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in soruşturmasına eklenen çelişkili ifadelerin “şaka” olduğu ortaya çıktı. Cömert ailesi bunun “kafa karıştırma” çabası olduğunu düşündüğünü açıkladı.

3 Haziran günü, Gezi Ayaklanması’nın önemli merkezlerinden biri olan Antakya’da, eylemler sırasında polis tarafından gaz kapsülü ile vurularak yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in soruşturmasında geçtiğimiz günlerde gelişmeler yaşanmıştı.

Abdullah’ın ölümüne neden olan “sert cismin” gaz kapsülü olduğu Adli Tıp Kurumu’nun raporuyla kesinleşmişti. Ancak bu gelişmenin ardından yaşanan diğer gelişmeler ise devletin davayı karartmaya çalıştığına işaret ediyor.

 

“Abdullah’ı eylemciler öldürdü”

Dava ile ilgili Terörle Mücadele Şubesi’ni arayarak tanık olduğunu söyleyen Mehmet Gülmüş savcılıktaki ifadesinde Cömert’in eylemciler tarafından atılan parke taşıyla yaralandığını kaydetti.

Cömert’in nasıl öldüğünü köyünden tanıdığı ve eylemlere katıldığını belirttiği Onur Çakal’ın kendisine anlattığını kaydeden Gülmüş, “Olayı bizzat kendisinin gördüğünü, olay akşamı Abdullah Cömert’in grubun en önünde yer aldığını, şahsın trafik ışıklarını kırdıktan sonra gruba doğru geldiği esnada apartmanın bir tanesinin ikinci katında bulunan yaşlı bir adamın Abdullah Cömert’in kafasına sert bir cisim attığını, Abdullah Cömert’in atılan bu cisimden sonra kafasına aldığı darbe nedeniyle yere yığıldığını, akabinde hastaneye götürüldüğünü anlatmıştı” dedi.

Yani kendisi olayı görmemiş olan birinin “dış kapının dış mandalı” misali anlattığı bu ifadeler, devlet tarafından “ciddiye alınarak” dosyaya konuldu.

 

“Şaka yaptım”

Ardından yaşanan gelişmeler ise daha ilginç! “Cömert’in ölümüne ilişkin medyada farklı haberlerin yer aldığını ve halkın kafasının karıştırıldığını” söyleyen ve devlete laf gelmesine dayanamayan “duyarlı” Gülmüş’ün bu açıklamalarının ardından ifadesi alınan Onur Çakal ise tanığın ifadelerini yalanlayarak “şaka yaptığını” söyledi!

Olayı; Mehmet Gülmüş’e değil, Gülmüş’ün kardeşine anlattığını ama şaka amaçlı böyle söylediğini söyleyen Çakal; “Ne Abdullah Cömert’i tanırım, ne de eylemlere katıldım” dedi.

 

“Kafa karıştırma istiyorlar”

Konu ile ilgili açıklama yapan Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert ise çelişkili ifadelerin dosyada yer almasını kafa karıştırma çabası olarak yorumladı.

Hiçbir dayanağı olmayan ifadelerin dosyaya konmasının dikkat çekici olduğunu belirten Cömert, “Kafa karıştırmak ya da delilleri karartıp dikkati başka yöne çekmek istiyorlar. Savcı tarafından sanık polislerin tanık olarak dinlenmesi de bizi rahatsız etti. Savcının bütün soruşturma dosyasını, gaz kapsülüyle öldürülme ihtimalini göz ardı ederek hazırlaması, çelişkili olan ifadeleri dosyaya koyması ilginç. Başından beri Vali’nin arkadaşlarının taşla vurup öldürdüğü şeklinde ifadeleri, kimliği belirsiz kişilerce silahla vurulduğu yönünde iddialar var. Ancak kimse polis vurdu ihtimalini düşünmedi. Böyle olduğu için de buna dayanarak soruşturma dosyası hazırlandı” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu