GüncelManşet

Alarko’ya “sorunu çözün” diyerek kendilerini zincirleyen işçilere gözaltı

H. Merkezi: İstanbul-Beşiktaş’ta çalıştığı metro istasyonu inşaatta tazminatsız bir şekilde işten çıkarılan işçilerin direnişi sürerken, işçiler bugün kendisini Alarko Holding’in Ortaköy’deki merkezinin kapısına zincirledi. “Sorunu çözün, gasp edilen haklarımızı verin” diyen işçiler gözaltına alındı.

Beşiktaş metro inşaatında çalışıp hak gasplarına-kuralsız çalışmaya yaptığı itirazlar nedeniyle işten çıkarılan ama fazla mesailerini-ihbar tazminatını alamayan makine operatörü Özer Meran’ın İnşaatİş-Sendikası ile birlikte sürdürdüğü direniş bugün 12. gününe ulaştı.

 

“Sorunu çözün, gasp edilen hakları verin”

Meran ve İnşaat-İş Sendikası üyeleri inşaat önündeki direnişlerine bugün bir zincirleme eylemiyle devam etti. Ana yüklenici firmanın Alarko Holding’in Ortaköy’deki merkezinin kapısına kendisini zincirleyen işçiler “Haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz” dediler.

Holdingin özel güvenlikçileriyle işçiler arasında kısa bir arbede yaşanırken bir süre sonra aşağıya inen holding yöneticileri, “yaptığınız işgaldir-gasptır, buna izin vermeyeceğiz. Sökün zincirleri ve buradan gidin” gibi söylemlerle işçileri tehdit ettiler. Ancak işçiler buna karşı “Sorunu çözün, gasp edilen hakları verin öyle gideriz. Aksi takdirde ne yapıyorsanız yapın” diye yanıt verdiler.

 

İşçilere gözaltı

Holding yöneticilerin taşeron ve aracı şirketleri muhatap göstermesine karşılık işçiler asıl işverenin Alarko olduğunu söyleyince devreye polisi koyan Alarko Holding’in talimatıyla önce işçilerin zincirleri kırıldı, ardından da gözaltına alındılar. Sendika yönetici ve üyesi dört işçi ifade vermek üzere Arnavutköy Karakolu’na götürüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu