GüncelManşet

Ali İsmail Korkmaz Hayatını Kaybetti!

H. Merkezi: Gezi direnişiyle dayanışma amacıyla yapılan eylemde yaşanan polis vahşeti bir can daha aldı. Eskişehir’de polisler tarafından dövülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, yaşam mücadelesini kaybetti. Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali Korkmaz, Eskişehir’de 2 Haziran günü yapılan Gezi Parkı direnişiyle dayanışma amacıyla düzenlenen yürüyüşte, polisin biber gazlı saldırısının ardından bir sokakta sivil polisler tarafından saldırıya uğradı. Sopalarla feci şekilde dövülen 19 yaşındaki Ali,  beyin kanaması geçirdi.

Ali’yi yaralı halde bulan arkadaşları onu hemen Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü içerisindeki Mavi Hastane’ye götürdü. Ardından buradan yakındaki Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Ali İsmail Korkmaz’ın burada tomografisi çekildi ve ‘Bir şeyin yok’ denilerek müşahede altına alınmayıp evine gönderildi.

Evine gidip uyuduktan sonra fenalaşan Ali’nin, götürüldüğü Eskişehir Devlet Hastanesi’nde yapılan tetkiklerinde beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Ali İsmail Korkmaz, sevk edildiği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi’nde 4 Haziran’da beyin ameliyatı oldu. 

Ameliyat sonrası yoğun bakım servisinde tutulan Ali İsmail Korkmaz, 3-4 gün ilaçlarla uyutuldu. İlaçların kesilmesinin ardından solunumu ve bilinci açılmayan Ali, yoğun bakım servisinde solunum cihazına bağlı olarak tedavi altında tutuldu. Bir hafta önce solunum cihazından çıkarıldı,  nefes almaya başladı ancak bilinci yerine gelmeyen Ali, bugün yaşamını yitirdi.

Öğle saatlerinde Ali İsmail Korkmaz’ın tedavi gördüğü ESOGÜ Hastanesi bahçesinde bir ayı aşkın süredir bekleyen baba Şahap korkmaz ile anne Emel Korkmaz, çocuklarının ölüm haberini hastane bahçesinde aldı. Ali’nin cenazesi bugün akşam saatlerinde memleketi Antakya’nın Ekinci köyüne götürülecek. Öte yandan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemi sonucu hazırlanan adli tıp raporuda Alinin uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini gösterdi.

Raporda, “ölümünün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve bağlı komplikasyonları” sonucunda gerçekleştiği ifade edildi. Raporda, Alinin kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı “kumadin“ adlı ilacın kafa ve beyin travması ile irtibatının olabileceği ifade edilerek, “Yani kendisinde mevcut hastalığın beyin ve travmasının ölümünü hızlandırdığı, kafa travması husule gelmeseydi ölümün husule gelmeyeceği” kaydedildi.

Ali’nin Katledilmesine Tepki

Antakya Armutlu Mahallesi’nde halk, Ali İsmail Korkmazın yaşamını yitirdiğinin öğrenilmesiyle sokağa çıktı. “Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” pankartı açan kitle, Abdullah ve Alinin fotoğraflarıyla Ulus Meydanı’na yürüdü. Polis, “Ali İsmail ölümsüzdür“, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atan kitlenin önüne barikat kurdu. Ali İsmail Korkmaz’ın köyü Antakya Ekinci köyünde de bir eylem yapıldı. “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürüyen Ekinci halkı, köy yakınından geçen çevre yolunu trafiğe kapattı.

Halk,  yarım saat boyunca yolda eylem yaptı. Ardından sloganlarla yeniden köye yürüdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu