Güncel

Amed halkı açlık grevindeki tutsaklar için sokaklara döküldü (video haber)

Amed: Amed’de düzenlenen “Öcalan’a Özgürlük, Soykırıma Son” mitingine binler katıldı.

Bağlar BDP ilçe teşkilatından başlayıp 5’nolu zindanına yapılacak yürüyüşe kolluk kuvvetleri engel oldu. BDP ilçe teşkilatının önünde toplanan kitleye polis biber gazlarıyla saldırdı. Saldırıdan sonra kitle hapishanenin önüne ara sokaklardan yürümeye başladı. 5’nolu zindanın önüne gelen kitle kolluk kuvvetlerinin barikatıyla karşılaştı.

Burada BDP temsilcileri, siyasi kurumlar ve halk bu eylemin yapılacağı konusunda kolluk kuvvetleriyle tartıştılar. Bu eylemin yapılması için direten siyasi kurumlar ve halk sloganlarla coşkularını gösterdiler. Polislerle tartışırken rahatsızlaşan TUHAD-DER Diyarbakır Şube Başkanı Sırrı Doğan hastaneye kaldırıldı.

5’nolu zindanının önünde eylemin yapılamayacağı kesinleşince kitle Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Ayşe İnatçı (Beritan Farqin)’in taziyesini ziyaret edeceklerini söyleyerek yas evine doğru yürümeye başladı.

Yürüyüş esnasında “Bijî Berxwedana Zîndana, Barışın Elçisi İmralı’ dadır, Siyasi Tutsaklar Onurumuzdur, Kürdistan faşizme mezar olacak, PKK Halktır Halk Burada” sloganları atıldı.

Yas evinin önünde konuşma yapan BDP il Eş Başkanı Zübeyde ZÜMRÜT, Kürtlerin üzerindeki ağırlaştırılmış asimilasyon politikalarını kabul etmiyoruz, eğer ki annemizin dili Kürtçeyse bizde bunu her yerde, her alanda Kürtçe konuşarak savunacağız. Eğitimimizi anadilimizde yapmalıyız, dedi.

DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, “tutsak yoldaşlarımızın canlarını ortaya koyduğu bir diğer talep ise anadilde eğitim ve savunma hakkının tanınmasıdır. Bu son derece evrensel insan haklarının bir gereğidir. Yasaklanması faşizmdir, Yasaklanması zulümdür. Siyasi tutsakların talepleri taleplerimizdir, bu direniş bizim direnişimizdir” dedi.

Kitle “Özgürlük Mahkumları’nı” söyleyip oturma eylemi yaparak eyleme son verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu