Güncel

Amed’te 400 emekçiye kesilen para cezalarına karşı basın açıklaması

Amed’te Cumhuriyet Başsavcılığı’nın farklı tarihlerde yapılan basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle 400 kişiye para cezası kesilmesine tepki gösteren Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, para cezalarını ödemeyeceklerini açıkladı.

H. Merkezi: Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu “OHAL kanununa muhalefet’’ gerekçe gösterilerek kesilen para cezalarına tepki çekmek için Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklama yapmak istedi ancak polisin engeliyle karşılandı. Platform üyeleri, polis yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından polis “kamu kurum ve kuruluşları önünde basın açıklaması yapılamaz” gerekçesiyle açıklamaya izin verilmeyeceğini platform yetkililerine iletti. Daha sonra platform yetkilileri açıklamayı Diyarbakır Baro Başkanlığı önünde yaptılar. Platform üyelerinin temsilcilerinin katıldığı açıklamada, “Fiili meşru mücadeleye devam” pankartı açıldı. Açıklamada sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “OHAL’de bu halde her halde direneceğiz” ve “Ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

OHAL kalktı ama uygulamaları yürürlükte

Açıklama öncesi bir konuşma yapan Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Şerif Demir, adliye önünde yapılmak istenen basın açıklamasına izin verilmemesine tepki göstererek, “2 yıldır OHAL’den kaynaklı basın açıklamalarına izin verilmiyordu. OHAL kalktı ama uygulamaları yürürlükte. Meşru hakkımızı her zaman kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Amaç demokratik talepleri askıya almak

Platform adına konuşan Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, OHAL döneminde yaptıkları açıklamalardan kaynaklı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı’nın sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcilerine kesilen para cezalarına dikkat çekti. Yapılan açıklamaların tamamen demokratik hak olduğunu dile getiren Şahini, “İktidar yeni sistemle DKÖ’ler ve emek örgütlerini tabela örgütü haline getirerek karşısında hiçbir güç olmadan ülkeyi istediği gibi yönetme hevesindedir. Gerek hukuksal gerek ekonomik gerekse de güvencesiz yaşam ve çalışma koşullarını dayatarak ülkeyi yönetme sevdası içerisindedir” diye konuştu.

Para cezasını ödemiyoruz

Savcılığın kestiği para cezalarına değinen Şahin, savcılığın aldığı kararın anayasaya ve Türkiye’nin de imzacısı olduğu ILO Protokolü’ne aykırı olduğu belirtti. Savcılık tarafından yaklaşık 400 kişiye 914’er liralık para cezası kesildiğini hatırlatan Şahin, haklarında verilen para cezasını ödemeyeceklerini vurguladı. Mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Şahin, “Yaptığımız her eylemin fiili meşru mücadele alanında olduğunu ve bu şekil en demokratik eylemlerin para cezası, idari ceza ve adli cezalarla cezalandırma girişiminin bizleri yıldıramayacağını ve tarihin dün olduğu gibi bugün de bizi haklı çıkardığını belirtiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu