Güncel

(An an) Hasan Ferit Gedik için bekleyiş devam ediyor

H.Merkezi: Çetelerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in cenazesi Armutlu’da, kitle Armutluda bekleyişini barikatların başında ateş yakarak sürdürüyor.

Kitle gece boyu cenazenin başından, barikatlardan ve Armutlu’dan ayrılmayarak nöbet tuttu.

Bekleyiş sürerken bu sabah orada bulunanlar arasında bir toplantı örgütlenerek neler yapılabileceği konusunda tartışmalar yürütüldü. Toplantıda yürütülen tartışmalarda belli kararlar çıktı. Bu kararlardan biri ailelerden bir komisyon oluşturulması ve mahalleyi dolaşarak halkı cenazenin sahiplenmesi noktasında çağrı yapılması. 

00.14: Hasan Ferit Gedik için nöbet devam ediyor. Esnafından, komşusuna kadar herkes Hasan için bekleyişini sürdürüyor. Hasan Ferit için Dilek Fenerinin uçurulmasının ardından kitle hala bekleyişini barikatlar başında ateşi güçlendirerek devam ettiriyor.

22.51: Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray görüşmenin ardından bir açıklama yaparak , önce Vali Yardımcısıyla, sonra da Vali Mutlu ile görüştüklerini söyledi. Olumlu bir yanıt alamadıklarını ifade eden Meray, görüşmede, “ne olursa olsun Gedik’i Gülsuyu’na götürmek istediklerini, Alevi inancına göre Cem döneceklerini ve lokma dökmek istediklerini” söylediklerini aktardı.

Ailelerin görüşmesi sonlandı.

20.39: Ailelerin İstanbul Valiliği ile yaptıkları görüşmeler sonlandı. görüşmeler neticesinde Valilik yarın gerekli “önlemlerin alınmasının ardından cenazenin Gülsuyu’na getirilmesine izin vereceklerini belirtti. Konuya ilişkin ailelerin açıklama yapması bekleniyor. 

Dilek Fenerleri uçuruluyor

20.19: Hasan Ferit Gedik’in Berkin Elvan için önerdiği Dilek Fenerleri şuan kendisi için uçuruluyor. El ele tutuşularak uçurulan yüzlerce fener akşam karanlığını aydınlatıyor. kitle sıklıkla “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür”,” Ferit’e saygı babasına son görev” sloganlarını atıyor.

 20.14: Kitle soğuk havaya rağmen bekleyişini kararlı bir şekilde devam ettririlirken, İçişleri bakanlığı’nın talimatı ve kolluk güçlerinin barikatı nedeniyle defnedilemeyen cenazeye Ferit’in babası savcılık tarafından verilen zaman doldu bahanesi ile cenazeye katılamıyor. Ferit’in babasının cenazeye katılması için direnişteki kitle bir açıklama yaparak kapmanya başlattığını duyurdu. Ferit’e Saygı Babasına Son Görev” sloganı ile başlatılan kampanyada kitleden imza toplanacak.

18.17 :Aileler Avukatlar eşliğinde görüşme ısrarlarını sürdürüyorlar

Valilik görüşmeleri reddetti

17.37: İstanbul Valisi Avni Mutlu ile görüşmeye giden ailelerin görüşmesi Vali tarafından reddedildi. “Avukatlarınızı gönderin”diyen Mutlu, bu haliyle görüşmelere kapalı olacağını belirtti. Vali’nin görüşme talebilini reddetmesi haberi Armutlu’ya ulaşınca burada bir açıklama yapıldı. Muhabirimizin verdiği bilgiye göre, aileler burada bekleyişlerini sürdüreceklerini, pasif direnişin devam edeceğini, polisin herhangi bir saldırısında karşılık verilmeksizin gözaltına karşı direneceklerini belirttiler. 

16.07: Kitlenin bekleyişi devam ederken cenazeye BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel’de destek verdi. Bir konuşma gerçekleştiren Tuncel, Hasan ferit katledildi ve bugün cenazesi kaldırılacak. Gülsuyu halkından bir helallik alacak ancak buna izin verilmiyor. Biz iç işleri bakanlığı ile görüştük. Bakanlık bize Gülsuyunda ‘güvenlik’ alamayız. dedi. Gülsuyu’nda güvenliği alamayan bakanlık Armutlu mahallesi’ni ablukaya alıyor. halka bari,kat kuran bu bakanlık derhal istifa etmelidir.” dedi. 

15.30: Aileler İstanbul Valisi Avni Mutlu ile görüşmek üzeri İstanbul Valiliğine gitti.

13.40: Hubyar Sultan Alevi Kultur Dernegi başkanı Ali Kenanoğlu aileyi desteğe gelerek ” Cenazemizi nasıl KAldıracağımıza AKP değil biz karar veririz” dedi. Ardından bir konuşma yapan Hasan Ferit Grdik’in annesi “yolu açın oğlum Gülsuyu halkından helallik alacak” dedi.

13.20: Hasan Ferit ve Berkin için Dilek Balonu uçurulacak

Aile açıklama yaparak tüm forumları ve demokrat-yurtsever herkesi akşam saat 20:00’de Armutlu barıkatlarında Hasan Ferit Gedik ve  Berkin için Dilek balonu uçurmaya çağrıyor. Aile ayrıca gelemeyenlerin bulundukları yerlerden Dilek balonu uçurmaya davet etti. 

Anneler, saat 14.00’da Küçükarmutlu girişinde basın açıklaması yaptıktan sonra, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile görüşmek üzere İstanbul Valiliği’ne gidecek.

12.10: Mahalle dolaşılarak herkesi cenazeyi sahiplenmeye çağırılıyor

Toplantıdan çıkan karar sonucu gruplar oluşturarak mahallenin her yerinde ajitasyon yapılarak  halk cenazeyi sahiplenmeye çağrılıyor. Mahalle halkı yavaş yavaş barikatların başına gelmeye başladı. Halk barikatlarda ateşleri güçlendirerek “ Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür”, ”çeteler halka hesap verecek” sloganları atılıyor.

Aileden çağrı var!

Hasan Ferit Gedik’in ailesi önce Küçükarmutlu başta olmak üzere herkesi cenazelerini sahiplenmeye çağırıyor. Ailenin, Cenazeyi Hasan Ferit Gedik’in vurulduğu yere götürmedeki ısrarı hala devam ediyor.

Ayrıca Muhabirimizden aldığımız bilgiye göre mahalle polis ablukası devam ediyor.

 

 Gelişmleri aktarmaya devam edeceğiz!

  

[widgetkit id=343]

  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu