Manşet

(An an)20 yılında Sivas Katliamı’na binlerin öfkesi

19.48:Sivas Katliamı’nın 20. yıldönümü öncesinde Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen miting coşkulu bir şekilde devam ediyor. Yürüyüşlerin sona ermesinin ardından binlerce kişi Kadıköy Meydan’da buluştu. Kitlenin alana girmesi ile birlikte miting programı başladı. Miting programı kapsamında ilk olarak Sivas katliamında yaşamını yitirenler şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitleri adına saygı duruşu gerçekleşti. Mitingte sık sık, “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı yükselirken, miting alanındakiler Taksim Gezi direnişi ile ortaya çıkan “Duran insan” eylemini de gerçekleştirdi. Direnişte yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert de anıldı. Saygı duruşunun ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül bir konuşma yaptı. Bülbül konuşmasında “Hep birlikte bir tarihi yaşıyoruz. ‘Kibiristana’ kapılanların sonu ancak kabristanla temizlenir. Siyasetin bu kadar kirletilip, tek merkezleştiği bir durum daha olmadı. Başbakan giderek teklemeye başladı. Tek mezhep diyor, tek din diyor, tek parti diyor giderek tek adam diyor. Biz bu teklerin hiçbir tanesini hiçbir koşulda kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz” dedi.

Mitingte kitle sıklıkla Gezi Park direnişine atfen sloganlar atarken coşku giderek büyüyor. Bülbül’ün ardından Taksim Dayanışması adına TTB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk de mitingde konuşarak, “25 gündür AKP’nin zulmüne direnen insanlar, milyonlarca çapulcu adına sizleri selamlıyorum. Yaşamın olduğu her alanda bir aradayız. Taleplerimize cevap gelmediği gibi talepleri dile getirilenler şiddet ve gözaltı ile susturulmaya çalışılıyor” dedi. Tutuklananların serbest bırakılarak haklarında soruşturma açılmamasını isteyen Öztürk, “Bu talepler sadece bizim değil dünyadaki bütün duyarlı insanların talepleridir” dedi.

Konuşmaların ardından miting, Sebahat Akkiraz ve Arif Sağ’ın verdiği konser ile devam ediyor.

15.58:Sivas Katliamı’nın 20 yılında Kadıköyde toplanan binlerce kişi katliamı kınadı. Söğütlüçeşme ve Haydarpaşa’da toplanan çok sayıda kişi Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin en önünde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin pankartı yer alıyor. Aleviler, Madımak’ın utanç müzesi olması, inkara asimilasyona son verilesi taleplerini dile getiriyor. Eyleme birçok devrimci kurumda pankart, flama ve dövizleri ile katıldı. Oluşturulan kortejlerde sıklıkla “Sivas’ı unutma unutturma” sloganları atılıyor. Partizan’da Söğütlüçeşme’den pankart, flama ve dövizleri ile yürüyüşe geçti. Kitle sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın Taksim direnişimiz” sloganlarını atıyor. Aynı zamanda “Sivas’ı yakanlar halkı gaza boğanlar”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz”, “Madımak’ı unutma unutturma” sloganları da atılıyor. Miting programı yürüyüşlerin tamlanmasının ardından başlayacak

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu