GüncelManşet

An Newroz An Newroz!

 

İstanbul: Kürt halkının isyan ve direniş; zulme ve yok sayılamaya karşı diriliş günü Newroz, günümüz Dehak’larının tüm engellemelerine rağmen kutlandı. Kürt halkına yönelik düşmanlığını Newroz’un 18’inde yapılmasını yasaklayarak gösteren devlet, tüm hazırlıklarına, tehditlerine ve saldırganlığına karşın yine de on binlerce insanın sokağa çıkmasına ve Newroz ateşini tutuşturmasına engel olamadı.

İstanbul’da BDP’nin 18 Mart’ta Kazlıçeşme Meydanında düzenlemek istediği Newroz’u “gününde yapılmadığı” gerekçesiyle yasaklayan İstanbul Valiliği kenti adeta bir OHAL bölgesine çevirdi.

Newroz’a yaklaşıldıkça operasyonlarını arttıran polis, hemen her gün onlarca kişiyi “Newroz’u provoke edecekleri” iddiasıyla gözaltına aldı. Newroz günü Zeytinburnu Kazlıçeşme alanına çıkan neredeyse tüm yollar kapatıldı, geçişler polisin denetiminde yapıldı, polis kontrol noktaları kuruldu.

Topkapı, Edirnekapı ve sahil yoluna barikatlar kuran polis, kitlenin Newroz alanına yaklaşmasına izin vermedi. Toplanarak yürüyüşe geçen kitleye gaz bombaları ve TOMA araçlarıyla azgınca saldırdı.

Buna karşın ilk Newroz ateşi sabah saatlerinde Topkapı-Çapa’da yakıldı. Burada toplanan binlerce insan Halkların Demokratik Kongresi pankartı arkasında toplanarak yolu trafiğe kapattı ve Çapa’ya doğru “Biji biratiya gelen”, “Biji Newrozsloganlarıyla yürüyüşe geçti. Kitlenin Newroz’a sahip çıkması karşısında polis yine gaz bombalarına sarıldı. Atılan gazlardan göz gözü görmez oldu. Kitlenin taşlarla karşılık verdiği çatışmalar öğle saatlerine kadar sürdü.

Polisin bölgeyi adeta kuşatma altına almasına karşın kitle, her defasında yeniden toplanıp gruplar halinde Kazlıçeşme’ye doğru yürüyüşe geçti. Çatışmalar sırasında sivil polisler çok sayıda insanı gözaltına aldı. Çatışmalar Millet-Vatan Caddesi boyunca, Topkapı Matbaacılar Sitesi-Cevizlibağ, Aksaray-Çapa’ya kadar yayıldı.

Cevizlibağ Metrobüs durağından E-5’e çıkan kalabalık bir grup yolu trafiğe keserek yürüdü. Polis Newroz’a katılımı düşürmek ve engellemek için Metrobüs duraklarında, Eminönü ve Kadıköy iskelelerinde kimlik kontrolü yaptı, birçok insanı gözaltına aldı, birçok mahallede otobüsleri bağladı, çıkışları engelledi.

Öte yandan sahil yolundan Kazlıçeme’ye girmeye çalışan binlerce insanı kurduğu barikatlarla engelleyemeyen polis, barikat olarak TOMA ve panzerleri kullandı. Polis, kitlenin ısrarı, baskısı sonucu alanı açtı ardından alana giren kitleye gaz bombaları ile saldırdı.

Davul zurna eşliğinde halaylar çekerek Newroz’u kutlayan halka milletvekilleri de eşlik etti. BDP Milletvekilleri Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Sırrı Sakık’ın yer aldığı kitleye seslenen İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Newrozun Kürt halkının bayramı olduğunu ve alana gireceklerini söyledi. Milletvekilleri ve kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldıran polis, burada da çok sayıda insanı gözaltına aldı. Saldırı sırasında birçok insanın atılan gazlardan bayıldığı, gaz bombalarının isabet etmesi sonucu kanlar içinde yerde yattığı görüldü.

Kitlenin saldırılara karşın yeniden toplanarak yürümek istemesiyle birlikte çatışmalar; Yedikule’den Bakırköy’e kadar yayıldı. Burada Çevik kuvvet polisleriyle birlikte Özel Harekât polisleri’de kitleye saldırdı.

 

 


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu