Kadın

Ankara Kadın Platformu: Gözaltına alınan tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır

Ankara Kadın Platformu, aralarında gazeteci Beritan Canözer’in de bulunduğu 22 kadının serbest bırakılmasını istedi.

Ankara Kadın Platformu dün Diyarbakır’da aralarında gazeteci Beritan Canözer’in de olduğu 22 kadının gözaltına alınmasına ilişkin Büro Emekçiler Sendikası (BES) şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yeni Demokrat Kadın‘ın da bileşeni olduğu Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan platform üyesi Ebru Özel,  “Tacizcileri, tecavüzcüleri, kadınlara yönelik şiddet uygulayanları sokaklara salanlar, erkek egemen sistemlerini rahatça sürdürebilmek için kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınları gözaltına alıyor, tutukluyor” dedi.

Kadınların toplum içindeki atanmış rollere karşı yüzyıllardır mücadele ettiğini söyleyen Özel, bugün ise dünyanın pek çok yerinde kadınların sisteme karşı verilen mücadelenin devrimsel öncülüğünü yaptığını söyledi. Özel, “Bu yüzden erkek şiddetine karşı mücadele eden kadın kurumlarının sistematik yargı ve gözaltı şiddetine maruz kaldığını biliyoruz” dedi.

Kadın kazanımlarına yönelik saldırılara boyun eğmeyeceklerini söyleyen Özel,  “İktidar kadın mücadelesini artık baskılarla gözaltılarla engelleyemeyeceğini kabul etmeli ve yapılan bu hukuksuz saldırılara son vermelidir. Gözaltına alınan tüm arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu