Güncel

Ankara Katliamı: Barış düşleri yarım kalmayacak   

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler her ay, katliamın 34. Ayında Ankara Gar’ın önünde anıldılar. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) tarafından her ayın 10’unda yapılan anmaya, yaşamını yitirenlerin yakınları, yaralılar, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve sendika üye ve yöneticileri katıldı.

H.Merkezi: 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler her ay, katliamın 34. Ayında Ankara Gar’ın önünde anıldılar. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) tarafından her ayın 10’unda yapılan anmaya, yaşamını yitirenlerin yakınları, yaralılar, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve sendika üye ve yöneticileri katıldı.

Düşleri yarım kalmayacak

Anma, katliamın yaşandığı saat olan 10.04’te saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından basın açıklamasını 10 Ekim-Der adına İhsan Saylan yaptı. Saylan, “Sincan’a götürülerek karar verilen 10 Ekim Ankara Katliamı Davası bitmiş değildir. Bütün dünyaya bu katliamı anlatıp, gerçek sorumlular cezalandırılıncaya kadar mücadele edeceğiz. Her ayın 10’unda burada olmaya devam edeceğiz” dedi. Barış kelimesinin değerini hiçbir zaman yitirmediğini belirten Saylan, “Kaybettiklerimizin, yaralılarımızın barış şiarını hep güçlü tutacağız ve bu ülkeye barış gelecek. Onların düşü gerçekleşecek” diye konuştu.

Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadeleye devam

Ardından söz alan avukat Sevinç Hocaoğulları da, davanın karara bağlanmasına rağmen katliamın hala aydınlatılmadığına dikkat çekti. Hocaoğulları, “Bizler bu katliamla hesaplaşmak için mücadele veriyoruz. Bu katliamın bütün sorumlularının yargılanması, adalet önünde hesap vermesi için de mücadele veriyoruz. Bu yargılama boyunca bizim önümüze 36 IŞİD sanığını atarak ‘bu katliam aydınlatıldı, adalet sağladık’ diyemezsiniz dedik. Ama onlar gerçek sorumluların yargılanmasından ısrarla imtina ettiler” dedi. Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceklerinin sözünü yineleyen Hocaoğulları, “Emek, barış ve demokrasi talebiyle alanlara çıkan yüz binlerin emek, barış, demokrasi talebini yerine getirene kadar, kan, katliam ve savaş iktidarından hesap sorana kadar, hem meydanlarda hem duruşma salonlarında mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu yargılamanın bundan sonra da takipçisi olacağız. Sanmasınlar ki bu dosya burada kapanacak. Bütün sorumlular hesap verene; özgürlük, eşitlik, demokrasi bu ülke topraklarına gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu