Kadın

Ankara’dan Kadınlar Geçti…

Ankara: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Gününde Ankara’da kadınlar olarak sokağa çıktık. Ankara Kadın Platformu tarafından gerçekleştirilen eylem için Kolej Meydanı’nda buluşularak Ziya Gökalp Caddesi’ne yüründü. “Dewlet ka hilweşe ji pêşberî me jin tên, Devlet bir yıkıl karşımızdan kadınlar geliyor” pankartıyla yürüyen kadınlar, yürüyüş boyunca, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Rojava’lı kadınlar yalnız değildir” “Şiddete, tacize, tecavüze son” gibi çeşitli sloganlar attı.

Coşkulu geçen yürüyüşün ardından Ziya Gökalp Caddesi’nde bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında medyanın kadını aşağılayan ve şiddet haberlerinde kadını hedef haline getiren tavrını sürdürdüğünden, polis şiddetinin kadınlar söz konusu olunca gözaltında taciz, tecavüz, hakaret demek olduğuna İzmir’de zorla soyularak çıplak arama işkencesi uygulanan Elif KAYA’nın şikâyetine  “4 dakikada bir kadın soyulamaz” biçiminde hâkimin verdiği karara değinildi. Yeni istihdam yasasının kadınlara; sizin asli işiniz evdeki eş, çocuk, yaşlı, hasta ve engelli bakımıdır, ev dışında çalışmak istiyorsanız, bu asli görevlerinizi aksatmamak koşuluyla yarı zamanlı, esnek, güvencesiz işlerde kölece koşullarda çalışabilirsiniz diyor.

Biz kadınlara çözüm olarak sunulan kadın istihdam paketi; güvencesiz ve taşeron çalışmanın sebep olduğu iş cinayetlerini azaltmaya yönelik hiç bir şey ön görmüyor. Kadın olduğumuz için ezilmemizin yanı sıra eşcinsel, biseksüel, transseksüel yani cinsel yönelimimizden dolayı yaşamın her alanında daha fazla şiddete ve ayrımcılığa maruz kalıyoruz. Evlerde, sokaklarda, işyerlerinde, sendikalarda, okullarda, üniversitelerde, fabrikalarda yaşadığımız sorunlar için örgütleniyoruz.

“Susmuyoruz artık. Bunu görüyorlar, biliyorlar ve bize daha çok saldırıyorlar. Bize dayatılan bu cehennem hayatını kabul etmiyoruz, alışın artık her yerdeyiz. Evlerden çıktık bir kere. Çabalarınız nafile, çırpınışınız boşuna” denilerek açıklama sonlandırıldı. Yeni Demokrat Kadın’ın örgütleyicisi olduğu eyleme YDG’li Kadınlar da destek verdi. Eylem çekilen halayların ardından atılan sloganlar eşliğinde sonlandı.

Ankara’dan bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu