GüncelManşet

(video-yenilendi) Antakya gece de sokaktaydı

H. Merkezi: Eskişehir’de sivil faşist-polis işbirliği ile katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın memleketinde yapılan ve yüz binlerin katıldığı cenazesinin ardından Antakya gece boyu ayakta ve Ali İsmail’in öfkesiyle sokaktaydılar.

Armutlu Mahallesi’nde akşam saat 21.00 sularında biraraya gelen binlerce kişi, buradan Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Meydana geldiğinde kitle on binleri bulmuş, öfkeli sloganlar atılıyordu.

Anmaya polis saldırısı

Armutlu BP çevresinde üç farklı noktaya barikat kuran kitle, çatışma başladıktan sonra uzun süre kolluk güçlerine karşı üstünlüğünü korudu. Polisin kurduğu barikatı 00.00’dan sonra direnişiyle gerileten kitle, polisin yoğun ve hedef alarak kullandığı gaza ve plastik mermilere karşı taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

“Sık bakalım…” sloganlarıyla polisin gaz bombası yağmuruna karşı direnen Antakya, ara sokaklarda sabah saatlerine kadar çatışmayı sürdürdü. kendi inisiyatifiyle çatışmayı sonlandıran kitle, bir tomaya ağır hasar verdi.

 Bir kişi ağır yaralı

Çatışmalar sırasında akrep ile ara sokaklara giren polisin saldırısında ciddi şekilde yaralanan 5 kişiden gaz fişeği ile başından yaralanan 17 yaşındaki Yılmaz Öztürk, beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma kaldırıldı. Öztürk’ün durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Halkevi üyesi İbrahim Koçak’ın da başından yaralanarak kafa travması geçirdiği ve durumunun iyiye gittiği belirtildi. Plastik mermi de kullanan polis, gaz bombası ile yaraladığı bir eylemcinin gözünü yitirmesine neden oldu.

ayrıca Levent Doğu adında bir gencin de, yakın mesafeden yüzüne gelen gaz kapsülü nedeniyle beyin kanaması geçirdiği edindiğimiz bilgiler arasında.

Çatışmalar sürerken, polisin gözaltı yaptığı da gelen bilgiler arasında.

antakya 11 temmuzPartizancılar da eylemde yerlerini aldı

İki gündür yoğun olarak süren çatışmalarda ve eylemlerde Antakya halkı ile omuz omuza veren Partizan, dün gece de barikatlar başındaydı. Diğer devrimci örgütlerin de yer aldğı eylemlerde üç Partizancı yaralandı. Yakın mesafeden sıkılan gaz kapsüllerinden; kafa, kol ve diz kapağından yaralanan okurlarımızın durumları iyi.

Ağaçlar da yakılıyor

Polisin gaz bombası yalnızca eylemcilere değil, doğaya da zarar veriyor. Gaz bombalarını kitlenin üzerine yağdıran polisin bu saldırısı sonrası Çamlık Parkı alev aldı. Çok sayıda ağaç zarar gördü.

Devletin bu saldırısına karşın, sokakları terk etmeyen binler, TOMA’lara saldırdı ve bir TOMA’nın kamerası kırıldı. Armutlu Mahallesi’nin de elektriğini kesen devlet, evlerin çatılarındaki insanlara dahi gaz bombası ve tazyikli su ile saldırısını sürdürdü.

Ali İsmail için nöbet

Armutlu’da süren çatışmaya gece yarısından sonra Gazi Mahallesi de destek verdi. Buraya da saldıran polis, mahalleleri ablukaya alarak, Merkez’den mahallelere girmek isteyenlere karşı barikat oluşturdu.

Gece saat 03.00 sularında polisin geri çekilmesiyle sona eren çatışmaların ardından kitle, Sevgi Parkı’nda buluşarak Ali İsmail Korkmaz için nöbet tutmaya başladılar.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=S3OSYYDOi3k{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu