Güncel

Armutlu Hasan Ferit için ayakta

İstanbul: Hasan Ferit Gedik’in cenazesi Gülsuyu’nda yapılmak istenen anmaya karşı polis ablukası altında Armutlu Mahallesi’nde bekletiliyor.

Yüzlerce kişi (1 Ekim) Armutlu Mahallesi’nde polis ablukası kalkması ve cenazenin anma için Gülsuyu’na götürülmesi için gün boyunca eylemdeydi.

Mahalleyi abluka altına alan polis, Gedik’in cenazesinin Gülsuyu’na götürülmeden defnedilmediği sürece ablukayı kaldırmayacağını duyurmuştu.

Polis aynı zamanda gün boyu da mahalleye gelenlere gibi ve üst, araba araması yaptı. Bunun üzerine Gazi ve Gülsuyu Mahalleleri’nde toplanan kitlede dâhil Armutlu Mahallesi’ne gelerek polis ablukasını protesto etti.

Cemevi’nde toplanan kitle sık sık, “Hasan Ferit Gedik ölümsüz”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Kahramanlar ölmez, halk yenilmez” sloganlarını attı. Cenaze için aralarında Partizan’ında bulunduğu birçok devrimci- demokrat kurum Cemevine geldi. Cemevine Gedik’in Bolu Hapishanesi’nde tutuklu bulunan babası İbrahim Gedik ring aracıyla ve jandarmaya kelepçeli olarak getirildi. Cemevi’nde yapılan dini törenin ardından kitle cenaze ile birlikte, Halk Cephesi imzalı pankartların arkasından saat 16.30’da “Helalleşme” için Gedik’in evine yürüdü. Burada yapılan törenin ardından Gülsuyu’nda yapılacak olan anma için mahallenin çıkışına doğru yüründü. Mahalle çıkışında TOMA ve çevik kuvvetten oluşan polis barikatı yolu açmayarak anmaya izin vermedi. Burada polis temsilcisi ile Halk Cephesi arasında gerçekleşen görüşmede, polis Gülsuyu’nda yapılacak olan anmaya engel olacaklarını, barikatı kaldırmayacaklarını söyledi. Halk Cephesi temsilcisiyse, bu konuda net olduklarını ve cenazeyi Gülsuyu’nda yapılacak olan anma sonra defnedeceklerini söyledi. Burada Gedik’in dedesi Mustafa Meray’da polisle konuşarak, Gülsuyu’nda anma yapmakta kararlı olduklarını belirterek, “Kafamıza kurşunda sıksanız, Hasan’ı Gülsuyuna götüreceğiz” dedi. Ayrıca Gedik’in babası İbrahim Gedik, hapishaneden aldığı iznin dolması nedeniyle cenazeyi defnedemeden hapishaneye döndü.

Polisin barikatı kaldırmaması üzerine kitle oturma eylemine geçti. Sloganlar ve marşlar eşliğinde oturma eylemine geçen kitle daha sonra yola ateş yakarak, ateş başında bekleyişini sürdürdü. “Gülsuyu bekle Hasan Ferit geliyor”, “Hepimiz Ferit’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını atan kitle sabaha kadar ateş başında bekleyişini sürdürdü. Yoğun yağmur ve soğuk hava koşulunda gerçekleşen bekleyişte Partizan okurları da yer aldı.

Mahalle çıkışındaki bekleyiş cenaze anma için Gülsuyu’na gidene kadar süreceği yapılan açıklamalarla belirtildi. Bekleyiş bugünde devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu