Güncel

Artık senet imzalatıyorlar!

H. Merkezi: İşsizliğin hat safhada olduğu ülkemizde, diplomalı açlıktan nasibini alan öğretmenlerin emeğinin yoğun olarak sömürüldüğü sektördür dershaneler. Stajın karın tokluğuna bile yaptırılmadığı dershaneler var. Bu koşullarda çalışmaya mecbur bırakılan öğretmenlerin, dershanelerde senet karşılığı borçlandırılarak çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Senetle borçlandırılan öğretmenlerin, sözleşme yapılmadan (dolayısıyla tek taraflı anlaşma iptali hakkı olmadan) çalıştırılması, dershanelerin tefeci mantığını ortaya koyuyor.

Zafer Dershanesi, işe başlayacak öğretmenlere ‘yıl içinde işten ayrılmasınlar’ diye borç senetleri imzalattı. Dershane, geçen haziran ayında bir yıllık sözleşmeyle anlaştığı 6 öğretmenin işine sözleşmesinin bitmesine üç ay kala son verdi. Öğretmenler istifaya zorlandı ve ağustos, eylül maaşları da verilmedi. Paralarını isteyen öğretmenlerse işe başlarken imzaladıkları borç senetleriyle tehdit edildi. Öğretmenlerden üçü suç duyurusunda bulundu. Ancak bu altı öğretmen senedin ilk mağduru değil. Aynı dershane de çalışan başka öğretmenler de aynı sorun nedeniyle yargıya başvurdu. Senet yüzünden arabası haciz edilen bir öğretmenin davası sürürken, Ankara’daki iki iş mahkemesindeki iki öğretmen davayı kazandı. Senetlerden dolayı borçlu olamayacağına karar verildi. 

B.Ç’nin ise dershanede 6 bin TL’lik senedi var. 14 yıllık dershane öğretmeni artık başka bir işte çalışıyor. Öğretmen; “Öğretmenlerden de kaynaklanıyor. İş kaygısıyla evet diyoruz. Dershane öğretmenleri örgütlenme içine de giremiyorlar” diyerek örgütlü mücadeleye vurgu yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu