GüncelManşet

Askeri darbeye karşı devlet kurumlarında sivil darbe

H.Merkezi:  15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın devlet kurumlarına yönelik sivil darbesi devam ediyor.

Darbe girişiminde yer almak iddiasıyla gözaltına alınan 14 general ile 1 amiral tutuklandı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün de içinde yer aldığı 27 general ve amiral de Ankara Adliyesine sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın askeri darbe girişimine ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan asker ve komutanların sorgularını tamamladı.

Gözaltındaki askerler, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarına ifade verecek.

Ankara’da Batı Adliyesi’ne sevk edilen 57 asker ese tutuklanarak Sincan Hapishanesi’ne götürüldü. Polatlı 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve iki yarbay, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul’da Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan 14 general ve 1 amiral, dün akşam saatlerinde İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk ve 1. Ordu Harekat Başkanı Eyüp Gürler’in de aralarında olduğu 1 korgeneral, 5 tümgeneral ve 7 tuğgeneral ve 1 tuğamiral olmak üzere 14 komutan, “darbeye teşebbüs”, “örgüt kurmak ve yönetmek”, “Cumhurbaşkanı’na fiili saldırıya teşebbüs” ve “kasten insan öldürme” suçlamalarıyla İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

 Öte yandan İstanbul Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu’nda sabah saatlerinde düzenlenen baskında Kurmay Albay Hüseyin Ergezen, Binbaşı İsa Öztürk, Üstteğmen Yavuz Bağuç ve Astsubay Burhan Torlak gözaltına alındı.

Malatyada ise darbe girişiminde yer aldığı iddiasıyla gözaltına alınan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti adliyeye sevk edildi. Huduti’nin yanı sıra 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ile 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık da adliyeye sev edilenler arasında yer aldı.

Düzce’de gözaltına alınan eski Ergenekon davası savcılarından Osman Şanal da tutuklandı.

Başbakan: “İdam için aceleci karar vermek yanlış olur”

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olarak,  “Her ne kadar bu darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde başlatılmış olsa da bunlar canilerdir, darbeye karsi cikip seriat istediler 4437 13teröristlerdir. Bu canilerle silahlı kuvvetlerimizi aynı tutmayın. TSK bizim göz bebeğimizdir” diye konuştu. Başbakan, “208 şehidimiz, 1491 yaralımız var. 7 bin 543 gözaltı sayısı var. Bunlardan 100 tane polis, 6 bin 38 tane asker, 755 hâkim-savcı, 650 sivil” açıklaması yaptı.

Yıldırım, darbe girişimi sonrası meydanlara inen kalabalıkların idam talebine ilişkin olarak, “Halkın idam talebi bizim için emirdir ancak aceleci karar vermek yanlış olur” dedi.

İçişleri Bakanlığında büyük “temizlik”

AKP hükümeti, darbe girişiminin ardından Genelkurmay başta olmak üzere tüm kurumlarda operasyon başlattı.

İçişleri Bakanlığı’nda görevli 8777 personel görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılanlar arasında 7 bin 899 emniyet personeli, 1’i il valisi, 29’u merkez valisi olmak üzere 30 vali, 52 mülkiye müfettişi, 16 hukuk müşaviri, 1 genel müdür yardımcısı ve 2 daire başkanı da bulunuyor. Hürriyet’ten Mehmet Can Toptaş’ın haberine göre, hangi ilde hangi personelin alınacağının listesini de illere gönderdi. Gece boyunca Emniyet’e çağrılan polislerin silahlarına el konulup kimlikleri alındı. Bu personel hakkında daha sonra adli işlem yapılacağı kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu