Güncel

“Aslı’nın yoldaşları Özgürlük Nöbeti’nde”

 İstanbul: Özgür Gündem Yayın Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’nın tutuklanmasının ardından özgürlük nöbetleri başlatılmıştı. Bakırköy Kadın Cezaevi önünde başlatılan ‘Özgürlük Nöbeti’ 3’üncü haftasında da devam ediyor. Özgürlük nöbetinde bugün KJA İstanbul Koordinasyonu üyeleri, TUAD üyeleri, gazeteciler Hasan Cemal, Selçuk Erez, Ender İmrek, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Cumartesi Anneleri bir araya geldi. Nöbette “Gazetecilik suç değildir. Basına özgürlük”, “Aslı’nın yoldaşları Özgürlük Nöbeti’nde” ve “Bizler hala varız buradayız, yazıyoruz” pankartları yer aldı.

 “Aslı Erdoğan’ın sözcükleri tutuklanamaz”

Özgürlük Nöbet ’inin bu hafta ki katılımcılarından gazeteci yazar Hasan Cemal, “Her türlü dayanışmayı göstereceklerini ve Aslı Erdoğan’ın sözcükleri tutuklanamayacağını” ifade etti. Cemal, “Aslı Erdoğan nerde olursa olsun sözcükleri ile yeni bir dünya yaratır, özgürlüğü demokrasiyi sevenler sonunda kazanır, bu dünya despotlara kalmaz. Özgürlük bayrağını hep birlikte tutmak zorundayız. Tekrar ediyorum bu dünya hiçbir zaman despotlara kalmaz, kimse sözcükleri özgürlüğünden edemez”  şeklinde konuştu.

“Aslı’nın keskin kalemini daha da keskinleşecek”

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi Hakkı Zariç, “Daha önce Şebnem Hoca içinde nöbete gelmiştik. Dilerim Aslı’da bir an önce özgürlüğüne kavuşur. Ben Aslı’yı ilk okuduğumda 25 yaşındaydım ve hapishanedeydim. Bir gün Aslı’nın tutuklanacağını ve onun için nöbet tutacağımı hiç düşünmemiştim” dedi. Zariç, TYS olarak sonuna kadar Aslı’nın yanında olacaklarını söyleyerek konuşmasına son verdi.

İstanbul Tabip Odası(İTO) Başkanı Selçuk Erez, memlekette alev almaya başlayan yangının giderek büyüdüğünü ifade ederek, Aslı Erdoğan gibi özgürlük mücadelesi verenlerin yanında olacaklarını söyledi.

Gazeteci yazar Ender İmrek, “Fırtınalı dönemler gazeteciler ve yazarlar için büyük birikim sağlar. Bizde inanıyoruz ki bu fırtına karşısında yazarlar, aydınlar, siyasetçiler ve gazeteciler her zaman olduğu gibi daha güçlü çıkacak. Onların yüreği bu olup bitenler karşısında onların yüreği çok daha büyük ürünler ortaya çıkaracak. Bütün yaşananlar Aslı’nın keskin kalemini daha da keskinleştirecek” dedi.

KJA İstanbul Koordinasyonu üyesi Şafak Özhanlı, “Aslı Erdoğan’ın yanındayız ve onun gibi özgür düşünebilen, özgür yazabilen herkesin her kadının yanındayız. Aslı ve onun gibi düşünenler iktidar zihniyetine biat etmedikleri, özgür düşündükleri, tüm halkların ve Kürtlerin yanında olduğu için şu anda zindanda” dedi. Özhanlı, Aslı gibi düşünen tüm kadınların yanında olduklarını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu