GüncelManşet

ATİK davası “zincirli demokrasi” işkencesi ile başladı

H. Merkezi: Avrupa’da son yılların en kapsamlı operasyonu ve davası olarak bilinen ATİK davası bugün başladı. “Demokrasi beşiği” Avrupa’da, ayaklarına zincir vurulmak istenen devrimci tutsakların, bu insanlık dışı uygulamaya direndikleri için darp edildikleri belirtiliyor.

15 Nisan 2015’te Almanya ve TC işbirliğinde başlatılan ve ardından Fransa, İsviçre ve Yunanistan’da da gerçekleştirilen operasyon ile Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Yeni Kadın üyesi 10 kişi tutuklandı. Tutuklananların duruşmaları ancak 14 ay sonra bugün başlatılabildi.

 

Tutsaklara zincir işkencesi

Türkiye’den HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilli Feleknes Uça, sanatçı Pınar Aydınlar, CHP Milletvekilli Hilmi Yarayıcı, Almanya Sol Parti Milletvekilli Nicole Gohlke yanı sıra avukatlar Özlem Gümüştaş, Ercan Kanar, Kazım Bayraktar, Mahmut Çakar, Kemal Toraman ve Şule Recepoğlu’nun heyet olarak katıldığı duruşma öncesi avukatlar yaptıkları bir açıklama ile ATİK tutsaklarının insanlık dışı bir uygulamaya maruz kaldığını belirttiler.

Tutsakların bulunduğu hapishanelerde ayaklarından zincirlenerek mahkemeye getirilmeye çalışıldıklarını, tutsakların ise bu işkenceye tavır alarak direndiklerini ve bu yüzden darp edildiklerini belirttiler. Tutsakların duruşma salonuna karga tulumba taşındıkları belirtiliyor.

 

Mahkeme önünde miting

ATİK’in çağrısıyla birçok parti ve devrimci, demokratik kurum Münih’te mahkeme salonu önünde bir araya geldi. Tutsaklara dönük saldırıları teşhir eden konuşmalar yapan kitle, tutsaklar için balonlar havalandırdılar.

 

{gallery}atik davasi zincir iskencesi ile basladi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu