GüncelManşet

ATİK’ten 1 Mayıs Etkinlikleri!

 

AVRUPA | 01 – 05 – 2012 | Dünya emekçilerinin dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, Avrupa` nın birçok kentinde coşkuyla kutlandı. Özellikle de kapitalist sistemin emekçi halklara dayattığı borç ve kriz çıkmazına karşı tepkilerini dile getiren kitlelerin, Türkiye`de ve dünyanın her yerinde olduğu gibi Avrupa` da da geçmiş yıllara oranla çok daha yoğun ve canlı bir katılım sağladığı dikkat çekti. ATİK taraftarları da birçok ülke ve şehirde bu kitlesel eylemlerde yer alarak göçmen işçi ve emekçileri mücadele saflarına davet etti.

 

BELÇİKA

Her sene olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs Liege şehrinde kutlandı. Yaşanan ekonomik krizin etkisiyle kitlelerde var olan sisteme karşı daha radikal söylemler dile gelirken günün anlam ve önemine dair konuşmaların ardından enternasyonelin söylenmesiyle yürüyüşe başlandı. Çeşitli Türkiyeli devrimci kuruluşlar da kortejlerde yerini alırken, yapılan bir konuşmada Proletarya Partisinin 40. yılı selamlandı.

NÜRNBERG

Nürnberg` de de 1 Mayıs coşkusu hakimdi. Dünya proletaryası ve emekçilerinin birlik-dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs Nürnberg`de 2 ayrı yürüyüşle kutlandı.
Sendikaların düzenlediği  1. yürüyüş Aussesplatz` da saat 10.00 da başladı. Yürüyüşe takriben 3500 kişi katıldı. Geçen yıla oranla bu yılki 1 Mayıs yürüyüşün daha kalabalık ve daha canlı olması dikkat çekerken, yürüyüşte  Alman örgütlerinden DGB, Verdi, IG-Metal, Die Linke, MLPD, DKP, Trotz alledem, KPD aufbau ve Türkiyeli ve Kürdistanlı Göçmen örgütlerinden DIDF, AABF, AGIF, YEK-KOM, KURTULUŞ CEPHESI,KOMKAR,ATIK,MLKP ve PARTIZAN örgütleri yürüyüste bayrak,pankart ve flamalariyla yer yer aldı.

Miting alanına gelindiğinde 1 Mayıs kutlamasında 6500 kitlenin yer aldığı konuşmacılar tarafından açıklandı. ATIF Nürnberg taraftarlari 35-40 kisilik bir güçle bu yılki 1 Mayıs yürüyüşüne katıldılar. ATIK` in 3 dilde sloganların yer aldığı pankartın arkasında yürüyen kitle “Kahrolsun kapitalizm ve emperyalizm-Yaşasın Sosyalizm” “Biji yek Gulan”, “Yaşasın Proleterya Enternasyonalizmi” “ Dünyanın her yerinde faşizme ölüm”  gibi Almanca sloganlar haykırdılar ve ATIK`in çıkardığı Almanca –Türkçe bildirinin dağıtımını yaptılar.

1 Mayıs alanına gelindiğinde çeşitli kesimlerle diyaloglar kurulurken, 19 Mayıs 2012 tarihinde Ludwigshafen`de Kaypakkaya`yı anma ve proleterya partisinin 40. kuruluş yıldönümünü kutlamaya yönelik el ilanları dağıtıldı ve gece biletlerinin satışı yapıldı.

2. yürüyüş ise anti-kapitalistlerin organize ettiği ve büyük oranda anti-faşist Alman otonomcularının katıldığı “ Devrimci 1 Mayıs” olarakta adlandırılan yürüyüştü.

Bu yürüyüş saat 12.00 civarinda Plärerr-Gostenhof`tan baslarken, yürüyüşte  ATIK, Partizan, MLKP bayraklarıyla yer aldı. Hak gasplarını ve kapitalizmi teşhir eden konuşmaların yapıldığı yürüyüşte de takriben 2500 civari bir kitle yer aldı. Bu yürüyüşte Nürnbergde  birkaç gün önce göstermelik gerekçelerle polis tarafindan tutuklanan ve halen tutuklululuğu devam eden anti–faşist genç Deniz K.` nin serbest bırakılması için cağrılar yapıldı ve dayanışma bildirileri dağıtıldı.

MANNHEIM

Bu sene Mannheim’daki 1 Mayıs etkinlikleri için önce tüm üye ve taraftarlara öncesinden bildiri ve çağrı metinleri ile gidildi. 29 Mayıs tarihinde düzenlenen bir kahvaltı ile de bütün üyeler 1 Mayıs konusunda seferber edildi. Bu toplantı üç gündem ile ele alındı; önümüzdeki süreç, ATİF’in buna ilişkin yönelimi ve 1 Mayıs.

1 Mayıs’ta DGB’nin önünde toplanan kitle yürüyüşe başlamadan önce Türkçe ve Almanca hazırlanan metinlerini okudu. Saat 10:30’da başlayan yürüyüşte sendikalar önde yürürken onları takiben MLPD, Die Linke, SPD, ATİF, Partizan, AGİF, DİDİF, Anadolu Federasyonu, YEK KOM izledi. Bu sırada Partizan kortejinde Proleterya Partisi’nin 40. yılına ilişkin hazırlanan sarı-kırmızı Kaypakkaya tişörtleri de dikkat çekti.

Yürüyüş bittikten sonra aynı gün Neckerau’daki Nazi yürüyüşünü engellemeye yönelik yola çıkıldı. Burada Neo-Nazi’lerin 200 kişilik yürüyüşü 1500 kişilik anti-faşist kitle ile engellendi. Bu engelleme eylemi 5 saat sürdü.

INNSBRUCK

Bu yıl İnnsbruck şehrinde iki 1 Mayıs kutlaması oldu. SPÖ’nün düzenlediği ve 1 Mayıs’ı mangal partisi olarak içini boşaltmaya yönelik festivaline karşı İnnsbruck’taki devrimci ve demokrat kurumlar oluşturdukları platformla 1 Mayıs’ı kendi içeriğine uygun bir şekilde kutladı. Bu yıl 1 Mayıs’ta kadın sorunu, ilticacıların hakları, yabancılar yasası, ekonomik kriz ve bununla artan ırkçılık konu alındı.

Saat 11:00’da valiliğin önünde toplanan ATİGF üyesi Demokratik Göçmenler Derneği, Wörgl Yıldız Kültür ve Spor Derneği, Anadolu Kültür Merkezi, ADHK, DİDİF, İnnsbruck Alevi Derneği, Imst Alevi Cemevi, Kufstein Alevi Kültür Merkezi, Tirol Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi, VsstÖ, AKS, KPÖ, ÖGJ gibi kurumlar buradan alkışlar ve sloganlarla yürüyüşe geçtiler.

Şehir tren otogarının önünden geçen kitle buradan Wiltener Meydanı’na yöneldi.Burada kısa süre duran kortejler eylem komitesi adına hazırlanan ortak metinin bir kısmını dinledi. Kadınların Avustruya’daki durumuna ilişkin yapılan açıklamada Avusturya’da son yıllarda kadın sığınma evlerine başvuruların arttığı, yasal olarak yapılan aile içi şiddet vakalarının %3,8 arttığı ve ayrıca yasal anlamda temeli olmasına rağmen halen de kadınlara yönelik eşit bir ücretlendirme olmadığı söylendi.  Daha sonrasından eyalet mehkemesi önünde duran kitle, burada emperyalist saldırganlıklara ilişkin hazırlanan metni dinledi.

VİYANA

Enternasyonal Proletarya’nın Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olan 1 Mayıs, Dünya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Viyana’da da coşkulu bir şekilde kutlandı. Çeşitli Türkiyeli, Avusturyalı, İranlı ve Filipinli parti ve kitle örgütünün ortak düzenlemiş olduğu yürüyüş, saat 10.00’da Opera’nın önünde başladı. Toplanma alanında yürüyüşe katılan tüm kurumlar konuşma yaptıktan sonra kortej sırasına göre yürüyüşe geçildi.

Aynı kortej altında yürüyen ATİGF, Partizan ve Komintern kitlesi, yürüyüş boyunca sık sık Almanca Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Ayrıca yol boyunca ATİK, ATİGF, Partizan ve Kominterin çıkarmış olduğu 1 Mayısa ve güncel olaylara ilişkin bildiriler dağıtıldı.

Yürüyüşün bitiş yeri olan Sigmund Freud Park’ta Türkçe ve Almanca birer konuşma yapıldıktan sonra saygı duruşuyla yürüyüş sona erdi. Yürüyüşten sonra Kominternin organize etmiş olduğu kültürel festival yapıldı. Festivalde Klaumpfnxaung, Sabine Hagn ve Hozan Qamber birer dinleti yaptılar. Oldukça olumlu geçen fest saat 18:00’e kadar sürdü.

Vorarlberg

Bu sene Vorarlberg’te 1Mayıs tek tek grupların hazırlanmasıyla değil, bu yıl daha önce yerel kurum ve örgütlerin oluşturdukları 1 Mayıs Platformu’un üzerinden örgütlendi. Bu yıl özellikle dayanışma olgusu ve emperyalist-kapitalist krizi ön planda tutulmaya çalışıldı. Bölge acısından katılım olumlu ve canlı geçti. Mitinge yaklaşık 220 kişi katıldı.

Yürüyüş Bregenz Remiseplatz’te başladı ve limana kadar devam etti. Yürüyüş boyunca “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Krizinin faturası ödemeyeceğiz”, “Naziler defolun”, “Kahrolsun emperyalizm”, “Yaşasın 1 Mayıs” ve benzer sloganlar atıldı.

Bunun dışında Partizan taraftarları TKP/ML’nin 40. Yıl vesilesiyle “İbrahim’den Mehmet’e Selam Olsun Partiye”, “Ağa-Patron Devletini yıkacağız Halk İktidarı kuracağız” sloganlar da atıldı. Kürt yurtsever hareketin taraftarları “Vur gerilla vur, Kürdistan’ı kur”, “Biji serok Apo” sloganlarını attı.

Yürüyüşün ilk durdu yerde aralarında TKP/ML-YDK’nın da bulunduğu parti ve örgütler 1 Mayıs ile ilgili konuşmalar ve yine yürüyüşün bittiği limanda Sosyalist Gençlik (SJ) ve ATİGF bildirileri okundu. Yürüyüş alkışlarla sona erdi.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da 1 Mayıs komitesinin organizasyonuyla İşçi ve emekçilerin dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs kutlandı. Çeşitli ülkelerden göçmen örgütleri ve İngiliz sendikalarının katıldığı kutlamaya Partizan’da katıldı.
Clerkenwell bölgesinden başlayan yürüyüş Londra’nın merkezi alanlarından olan Trafalgar Square ‘ de son buldu.Partizan kitlesi, ses sistemiyle marşlar çalarak ve çeşitli sloganlarla alana yürüdü.

Ayrıca yürüyüşte TKP/ML’de iki ayrı pankart açtı. Pankartların birinde 3 dilde “Yaşasın 1 Mayıs” diğerinde ise yine 3 ayrı dilde “yaşasın proletarya enternasyonalizmi” yazıları bulunuyordu.

Alanda yapılan konuşmaların ardından 1 mayıs kutlaması sona erdi.

STUTTGART

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Stuttgart’ta Türkiyeli örgütlerin biraraya gelerek oluşturdukları 1 Mayıs komitesi çağrısı ile sabah saat 9.00 civarlarında Marienplatz meydanında toplanan emekçiler yaklaşık 1 saat sonra DGB sendikasının yürüyüşe başlaması ardından harekete geçtiler. Aralarında TKP/ML’nin de bulunduğu çeşitli Türkiyeli örgütler ise blok halinde yürüdüler.

Kürt sorunu ve cezaevleri gündemli canlı sloganlar atan kitle Marktplatz meydanında devrim şehitleri şahsında 1 dakikalık saygı duruşu yaptı. Ardından, çekilen halaylarla etkinlik sonlandırıldı.

HAMBURG

Alman Sendikalar Birliği (DGB)’nin çağrısı ve organisazyonu ile yapılan bir Mayıs yürüyüşü bu yıl geçen yıllardan farklı olarak St.Pauli semti Spielbudenplatz alanında başladı. En önde sendikalar ve siyasi partiler yer aldı. Ardından bileşenleri arasında ATİF-Hamburg’un da bulunduğu anti emperyalist blok yer aldı. Çeşitli Türkiye’li ve Alman gençlik örgütlerin bulunduğu blok ses cihazlı araçtan yürüyüş boyunca devrimci propaganda konuşmaları yaptı.

Bizler ATİF-Hamburg örgütlülüğü olarak toplanma alanında ve yürüyüş boyunca ATİK’in çıkartmış olduğu 1 Mayıs bildirilerini dağıttık. Ayrıca ses cihazının bulunduğu araçtan da 1 Mayıs bildirisini okuduk. ATİK,YDG ve Yeni Kadın flamalarıyla katıldığımız yürüyüşte, ATİF imzalı“Yaşasın 1 Mayıs” ve YDG imzalı “Faşizme ve ırkçılığa Karşı Her Yerde Mücadele Et” almanca ve türkçe pankartlarla katıldık. Blok Kortejinde TKP-ML taraftarları da Mark,Engels,Lenin,Stalin ve Mao’nun resimlerinin bulunduğu “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi” sloganının yazılı olduğu pankartla katılırken, yine devrimci örgütlerden MKP, MLKP, de pankartlarıyla yürüyüşte yerlerini aldı.Kortejde ayrıca ADHK, Halk Cephesi, Yekkom gibi kurumlarda yer aldı.

Yürüyüş güzargahının bu yıl oldukça kısa olması ve katılımın geçen yıllara oranla düşük olması bir olumsuzlukken, ATİF-Hamburg kortejinin geçen yıla göre daha kalabalık olması bizim açımızdan olmulu bir durumdu.

KOBLENZ

1 Mayıs Koblenz’de çoşkulu bir şekilde kutlandı. Koblenz DGB’ nin düzenlediği yürüyüş saat 10:30′ da Stadttheater önünde başladı. Başta sendikaların ve Koblenz anti-faşistlerin katılıdığı yürüyüşe ATİF-Koblenz, Koblenz ve çevresi Alevi Kültür Merkezi katılım sağladı. Göçmen emekçilerin oluşturuduğu kortejde 60 civarında türkiyeli göçmen emekçiler yer aldı. ATİK ‘in almanca ve türkçe çıkardığı 1 Mayıs bildirileri geniş bir şekilde kitlelere dağıtıldı. Yürüyüşün başlamasıyla birlikte atılan sloganlar ve söylenen devrimci marşlar, korteje coşku kattı.

Yürüyüşün ardından her yıl geleneksel olarak Koblenz ve çevresi  Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen 1 Mayıs pikniğine katılım sağlandı. Piknik başta türkiye’de ve dünyada yitiririlen tüm 1 Mayıs şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. !1 Mayıs kutlaması halayalar çekilerek, türküler söylenerek coşkulu bir şekilde sona erdi.

HOLLANDA

Aralarında HTİF’in de bulunduğu ‘Rotterdam 1 Mayıs Komitesi’nin organize ettiği 1 Mayıs yürüyüşü coşkuyla gerçekleşti. Kitlenin yürüyüşün yapıldığı Rotterdam şehrinde akşam 18.00′da toplanmasının ardından, komite adına bir konuşma yapıldı. Konuşmasında, Kapitalist krizin emekçilerin sırtına yüklenmek istediğini belirten temsilci, ayrıca  son günlerde gündemde olan ‘tasarruf paketine’ değinerek, kitleyi daha güçlü birliktelikler için harakete geçmeye çağırdı.

Açılışın ardından başlayan yürüyüş, farklı kurum ve örgütlerden katılan 600 civarında kişinin sloganları eşliğinde devam etti. Türkiye Devrimci Haraketinden TKP/ML, MLKP ve DHKC’nin yanı sıra PKK,Hollanda Kızıl Şafak Örgütü, ADHK taraftarları ve İranlı Maoistlerin bayraklarının da açıldığı yürüyüşte sık sık ‘Yaşasın Devrimci  Dayanışma’ sloganları atılırken, yürüyüş güzergahı boyunca polisin provakasyonları ve ortamı germe çabaları dikkatlerden kaçmadı.

Uzun bir yürüyüşün ardından sonlanan eylem, bitiş meydanında miting şeklinde devam etti. Şarkılar eşliğinde şölen havasına bürünen miting, yapılan konuşmalar sonrasında kitlenin dağılımıyla son buldu.

HANNOVER

Bu sene geçen senenin aksine Hannover KGF derneği 1 Mayıs’ı Hildesheim ve Hannover’de ayrı ayrı kutlamak yerine, topluca Hannover’deki yürüyüşe yaklaşık 100 kişilik bir kitleyle katılarak kutladı. Binlerce insanın katıldığı yürüyüş saat 10:00′da başladı. Geçen seneye oranla kitle sayısında yarı yarıya bir düşüş yaşanması dikkat çekti. Yürüyüş bittiminde yapılan mitingin ardından 1 Mayıs eğlencesinin yapılacağı alana geçildi.

FRANKFURT

Dünya proletaryasının birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs Almanya’nın banka şehri Frankfurt’ta da kutlandı. Bu sene yapılan yürüyüşün önceki seneye oranla daha kitlesel olduğu gözlemlendi.

Alman Sendikalar Birliği DGB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs etkinliği sabah saatlerinde Günthersburgpark’ta yürüyüşle başladı.  Sendikaların yanısıra, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, devrimci gruplar ve göçmen örgütleri katıldı.

Türkiyeli göçmen gruplardan ATİF, AGİF, BİR-KAR, ADHF ve Alman Marksist-Leninist Partisi (MLPD) tarafından olıuşturulan 1 Mayıs bloğunda devrimce marşlar ve sloganlar haykırıldı. Yürüyüş boyunca blok kurumları tarafından konuşmalar gerçekleştirildi ve sıkça ırkçılık, emperyalist işgal, çevre kirliliği, sosyal hak gaspları ve ekonomik krize yönelik sloganlar atıldı. Yürüyüş boyunca ATİK tarafından çıkarılan Almanca-Türçe bildirilerin yoğun dağıtıldığı gözlemlendi. YDG aktivistleri tarafından da Solution dergisinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Yürüyüi sonrası Römer alanında yapılan mitingle eyleme devam edildi. Meydanda DGB adına konuşmalar yapıldı. Avrupa için daha iyi bir iş imkanı-daha adaletli gelir dağılımı-sosyal güvence şiarıyla DGB tarafından yapılan konuşmalarda ekonomik krize, sosyal hak gasplarınaa değinildi. Konuşmalarda ayrıca Suriye’ye yönelik olası müdahalenin yanlış olacağı vurgulandı.

1 Mayıs’ı kutlama etkinliklerine ayrıca sendikalar , Die Linke partisi, Anadolu Federasyonu, Mezapotanmya Kültür Merkezi, Alevi Dernekleri ve Türkiyeli devrimci örgütlerinden TKP/ML, MKP, MLKP, TKİP katılım sağladı. Yürüyüş boyunca TKP/ML’nin 40. Kuruluş yılı vesilesiyle ajitasyon, propaganda gerçekleştirildi. Proleterya Paritsinin yer aldığı kortejin alana coşkulu girmesi gözlemlendi.

DUISBURG

30 Nisan akşamı ve 1 Mayıs günü iki yürüyüş ile 1 Mayıs Duisburg’da kutlandı. Yapılan geleneksel 1 Mayıs yürüyüşü ardından 2 yıldır yapılan sokak festivali de 1 Mayıs’a renk kattı.

3-A Eylem birliğinin çağrısı ile yapılan 30 Nisan saat 18:00 daki yürüyüşe çeşitli Anti-Faşist gurupların yanı sıra PARTİZAN, MLKP gibi Devrimci kurumlar da katıldı. Şehir Tren Garında başlayan yürüyüşte şehir merkezinin iki ana noktasında mitingler gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda Neo Nazi terörürünün geçtiğimiz yıllardaki artışına, Schlecker işçilerinin işten çıkarılması gibi Duisburg’a özgül işçi sorunlarına da değinildi. Sendikanın düzenlediği geleneksel yürüyüşün 1 Mayıs’ın anlam ve önemini yansıtmadığı gerekçesiyle yapılan bu yürüyüşü geçtiğimiz yıllara nazaran daha dar ve coşkusuz geçti. Yürüyüşte kısa süre önce Stuttgart’ta bir Polisi ağır yaraladığı gerekçesiyle göz altına alınan Deniz için sık sık sloganlar atılırken, 1 Mayıs günü Bonn kentinde yapılacak olan Nazi karşıtı yürüyüşe de çağrı yapıldı.

Duisburg Hamborn semtinde saat 11:00 da başlayan 1 Mayıs yürüyüşünde ise MLPD ve ATİF gibi kurumların yaptıkları konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi. Konuşmacılar Hambornda yapılmak istenen Alışveriş merkezi “Factory Outlet Center” dan dolayı evlerinden atılmak istenen Zinkhüttenplatz sakinlerinin sorunlarının yanı sıra, TSTG farbrikasında işten atılacak olan 600 işçinin de sorunlarına değindiler.
Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı yürüyüş oldukça coşkuluydu. Cocuk kortejleri ve koro guruplarının renk kattığı yürüyüşte, TKP/ML gibi bir çok devrimci kurum da yer aldı.  ATİF ve ADHK gibi kurumların da bulunduğu yürüyüşte gençlerin dinamizmi gözden kaçmıyordu. Sık sık 1 Mayısın önemine ve Almanya da yaşanan son gelişmelere dair vurgu yapılmasının yanı sıra Türkiye’de yaşanan gelişmelere dair de anonslar yapıldı. Yaklaşık iki saat süren yürüyüş eski fabrika alanında yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Geçtiğimiz bir kaç yıldan beri gerçekleştirilen 1 Mayıs sokak festi bu yılda ATİF, Yek-Kom, ADHK, MLPD tarafından yine gerçekleştirildi. Marxloh semtinde yapılan Fest oldukça coşkulu geçti. Yemek, konuşmalar ve Müzikli olan Feste Hint danslarıyla çocuklar da renk kattı. Saat 15 te başlayan Fest yaklaşık 4 saat sürdü.

VILLINGEN–SCHWENINGEN

Villingen – Schwenningen’de yıllardır sadece DGB’nin salon etkinlikleri ile kutlanan 1 Mayıs, uzun yıllardan sonra ilk kez, özüne uygun olarak sokak eylemi ile kutlandı.

Villingen – Schwenningen’de de 1 Mayıs’ın gündemi, tüm Avrupa’da olduğu gibi, ekonomik kriz, işsizlik ve yükselen ırkçılık idi.

Sabah saat 10.00’da Schwenningen tren garından buluşan, “Krizinizin bedelini ödemeyeceğiz”  şiarının altında ATİF – YDG – YENİ KADIN imzalı pankartı ve bayraklarıyla ATİF taraftarları, ADHK, Schwenningen Alevi Kültür Derneği, DİDF, Faşizme Karşı Platformu, MLPD, Courage ve sendikalar eşliğindeki kitle, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganları ile yürüyüşe başladılar.

DGB binası önüne gelindiğinde, burada 10 dakikalık bir konuşma yapıldıktan sonra, şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Sloganlar eşliğinde şehir merkezine gelindiğinde, pankartlar ve bayraklarla miting alanı rengâ renk olmuştu. Çeşitli kurumların açtıkları stantların önündeki kürsüde yapılan konuşmalarda, ekonomik krizin sonuçları, işçi sınıfının örgütlülüğünün önemi, yükselen ırkçılık vb. konulara vurgu yapıldı.

Yürüyüş güzergâhında ve miting alanında ATİK’in 1 Mayıs bildirileri yoğun bir şekilde dağıtılırken pankartı ve bayrakları ilgi topladı.

İSVİÇRE

İsviçre’de yerli ve göçmenler 1 Mayıs’ı kitlesel olarak kutladı. Enternasyonal Proletarya’nın Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olan 1 Mayıs, bu yıl sadece bazı kantonlarda resmi tatil olmasına rağmen genel olarak İsviçre’nin tüm kantonlarında yapılan yürüyüşlerde geçen yıla oranla iki katı daha kitlesel gerçekleştirildi.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonuyla birlikte, İsviçre’nin Zürih şehrinde “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son!” Sloganıyla oluşturulan Devrimci 1 Mayıs Platformu ( İTİF – İDHF – İGİF- FEKAR – Z. HALKEVİ ) kortejde yerini aldı.

12.000 kitle katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte Partizan kitlesi bu yılı Proletarya Partisinin 40. Mücadele yılı vesilesiyle tüm hazırlıklarını A/P malzemelerini ona uygun yaparak en önde İbrahim Kaypakkaya’ nın resmi ve arkasında 5 Usta ve yanında 4 Genel sekreterin yer aldığı, Yaşasın Proletarya Enternasyonalizm sloganlı pankartımızın arkasında tamamen kadınlarla oluşturulması ve yine arkasından Yaşasın 1 Mayıs pankartımız birlikte, kortejin en önünde davul eşliğinde kitlenin odak noktası olmaya çalışılmıştır.

Binlerin buluştuğu bu yılki 1 Mayıs ın ana teması “ Ücretlerin azlığına dikkat çekilmesi ve emeklilik yasasının yeniden düzenlenilmesi, Krizin faturasını İşçi ve Emekçilere ödetemezsiniz!” şeklinde olmuştur.

Ayrıca yürüyüş boyunca 1 Mayısa ilişkin almanca ve Türkçe bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı.

ULM

Deköp-Ulm tarafından daha önceleri çalışmasına başlanılan 1 Mayıs hazırlıkları özellikle DGB sendikasının göçmenlere yönelik miting alanında konuşma yapmalarına gerek yoktur vb. gerekçeler getirerek dışlamaya çalışmasına karşı DEKÖP içindeki kurumların vermiş olduğu kararlı ve tavır alıcı çabası sonucu miting alanında konuşma izninin verilmesiyle ilk başarılı adımını atarak 1 Mayıs’a girdi.

DEKÖP-Ulm  1 Mayıs komitesinin de yer aldığı gruplar ilk önce yürüyüşün yapılacağı miting alanında bir araya gelindi. Yürüyüş kortejimizin başında üç dilden hazırlanan yaşasın 1 Mayıs  pankartının ardından konfederasyon pankartının ve yine federasyon pankartının ardından yüzlerce kişinin sıralandığı  karabalık bir kitle eşliğinde yürüyüşe geçildi.Yürüyüş başlar başlamaz kırkıncı yıla ilişkin bir konuşma yapılarak sloganlar eşliğinde kortajdeki yerimiz alındı. Davul zurna ve tamtamlar eşliğinde atılan sloganlar canlı bir ortam yaratıyordu. Yürüyüş güzergahında sık sık kırkıncı yıla ilişkin kısa A/P yapıldığı ve parti sloganlarının daha yoğunluklu atıldığı  bu 1 Mayıs yürüyüşü bitiş alanına gelinmesiyle bir kez daha kırkıncı yıl konuşmasının ardından atılan sloganlar eşliğinde alana girildi. Alanda uzun süre parti pankartı etrafında onlarca  genç eşliğinde halaylar çekildi. Yürüyüş boyunca çeşitli DKÖ’lerin ve TKP/ML YDK’sının 1 Mayıs bildirileri dağıtıldı. Alanda derneğimizin açmış olduğu yemek standı etrafında toplanılarak ortak emek ve dayanışma etrafında özellikle de analarımızın yoğun emekleriyle miting bitimine kadar stantımız açık kaldı. Alanda Özgür Gelecek gazetesi yoğun olarak dağıtılırken 19 Mayıs gece propagandası yapılarak gece biletleri dağıtılmıştır. 1 Mayıs genel olarak ve Partizan korteji olarak son yılların en karabalık katılımına sahne olurken AGİF, YEK-KOM, ADHF, Alevi Dernekleri, Anadolu Federasyonu vb. kurumlar katılarak canlı ortamda yerlerini aldılar.

STRASBOURG

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs, Fransa’nın Strasbourg şehrinde coşkulu bir şekilde kutlandı.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş saat 10’da Borsa Meydanı’nda başladı. Fransızca, Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs” ortak pankartıyla yürüyüşteki yerini alan ATİK, ADHK, MKM kurumları kitleselliğiyle dikkat çekti. Çeşitli enternasyonal marşların ve halayların çaldığı araba arkasında yürüyen kortejin daha arkasında da Strasbourg Alevi Kültür Derneği yerini aldı. Geçen seneye göre hem Türkiyeli hem de yerel işçi ve emekçilerin katılım sayısının arttığı yürüyüşte sık sık “Yaşasın kızıl 1 Mayıs”, “Biji Yek Gulan”, “Yaşasın Halkların Enternasyonal Dayanışması”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca ATİK’in 1 Mayıs bildirisinin Fransızcası yoğun bir şekilde dağıtıldı.

Alanda Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerden MKP, MLKP, PKK’nin yanı sıra TKP/ML taraftarları da, kitle tarafından yoğun ilgi gören, beş ustanın yer aldığı TKP/ML imzalı pankartla yerlerini aldılar. Ayrıca yine Türkiyeli kitle içerisinde TKP/ML – YDK’nın “Birlik, Dayanışma ve Kavga Ruhuyla, Krizin Pençesindeki Kapitalizme Karşı Kızıl Bayrağı Yükselt!” başlıklı bildirisi yoğun bir şekilde dağıtıldı.

Yürüyüş, tekrar Borsa Meydanı’na dönülüp; burada tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ve ardından çekilen halaylarla sona erdi.

MULHOUSE

Bu yıl Mulhouse’da yaklaşık 2000 kişinin katıldığı 1 Mayıs yürüyüşü, Borsa Meydanı’nda başladı. Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin de yoğun bir şekilde katıldığı yürüyüşe ATİK, ADHK ve Kürt Derneği Fransızca, Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla katıldı. Bunun dışında Alevi Kültür Merkezi de kendi pankartıyla alandaki yerini aldı. Sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Biji Yek Gulan”, “Vive le 1er Mai” sloganlarının atıldığı yürüyüşte gençler folklör oynadı.

Yine alanda yerlerini alan TKP/ML taraftarları da sloganlarıyla yürüyüşe canlılık kattı. Davul zurna ilen çekilen halayların ardından yürüyüş, Salvator Parkı’na gelinerek burada sonlandırıldı.

AHM-ATİK Haber Merkezi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu