Dünya

Augsburg’da Gezi paneline ilgi

Augsburg: 9 Kasım Cumartesi günü ATiF bağlı Enternasyonal Kültür Merkezinin organize ettiği, Teori ve  Politika yazarı Metin Kayaoğlu ve Partizan Dergisi temsilcisinin katıldığı panele Türkiye’den Gezi İsyanı sırasında şehit düşen Ethem Sarısülükün abisi Mustafa Sarısülük ile internet üzerinden katılarak düşüncelerini aktardı.

Kitlenin ilgi gösterdiği etkinlikte ilk sözü alan Partizan dergisi temsilcisi kısa olarak dünyadaki krize ve onun toplum üzerindeki etki ve egemen sınıfların baskı araçlarını kullanarak krizin faturasını halka çıkarmaya çalıştığı ve bunun karşıtında toplumsal patlamaların yaşandığı bunları örneklendirerek Gezi İsyanı’nın bundan kopuk ele alınmaması gerektiğini ortaya koydu.

Ayaklanmanın temelinde AKP iktidarının toplumun her kesimine uyguladığı temel hak ve özgürlüklere, sosyal yaşam anlayışına uyguladığı F tipi toplum oluşturma mantığına karşı biriken öfkenin patlaması olduğunu ortaya koydu. Kendiliğinden gelişen ve devrimcilerin büyük emek ve özveri göstererek içinde yer alan devrimcilerin süreç karşısındaki doğru yaklaşımlarına vurgu yaparak diğer direnişte yer alan grupların analizini yaparak konuşmasını sürdürdü.

 

“Toplum üzerindeki ölü toprağı attı”

Kayaoğlu ise yaşanılan süreçteki gözlemlerini anlatarak “işe yaramaz”, “lümpen” denilen gençlerin pratikteki duruşlarından etkilendiğini örnekleriyle ortaya koydu. Kayaoğlu çok farklı kesimlerin bu direnişte yer aldığını ve toplumun üzerindeki ölü toprağın nasıl atıldığını belirterek direnişin önemine vurgu yaptı.

Kürt yurtseverlerin genel durumuna da vurgu yaparak sürecin önemine değindi. Konuşmaların ardından dinleyicilerin soru ve görüşleri alındıktan sonra yapılan toparlama konuşmasıyla etkinlik son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu