Gençlik

Avcılar Gençlik Meclisi 3 Fidan’ı andı

Avcılar Gençlik Meclisi, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı andı.

H. Merkezi: Avcılar Gençlik Meclisi, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı. Anmada “Denizlere sözümüz devrim olacak” yazılı pankart ve fotoğraf sergisi açılarak türküler söylendi.

Gençlik Meclisi adına konuşan Berfin Zelal Karadağ, “Onlar, memleketteki emperyalizme, faşizme karşı mücadele ettiler. Onlar halkların kardeşliği şiarını darağcında bile sürdürdüler. Üniversitelerdeki işgale karşı ‘Üniversiteler bizimdir’ diyerek direndiler. Kentlerde işçinin köylerde köylünün yanında ‘Ekmek’ kavgasını büyüttüler. Memleketin boğazına kadar gelen 6. Filo’yu ‘Yanke go homee’ sloganıyla denize döktüler. Onlar eşitlik ve özgürlük için bu yolda sonuna kadar gittiler” dedi.

 AKP iktidarının halk üzerinde kurduğu politikaların her geçen gün kendisini daha fazla hissettirdiğne dikkat çeken Karadağ,  “Üniversiteleri bilimden uzaklaştırıyor, akademinin aydın kimliğini yok ediyor. Müfredattaki bilimsel konuları çarpıtıp, yerine kendi politikalarına biat eden nesli yetiştirmek üzere müfredatı yeniden şekillendiriyor. Bütün gerici-piyasacı politikalara karşı gelen gençliği ‘vatan haini’ ilan edip tutuklatıyor. Bir bütün olarak gençliğin üzerine kurulan bu politikalar bizleri geleceksizlikle, işsizlikle, esnek ve güvencesiz koşullarda çalışmaya, hayatımızı beş tane şık arasında belirlenmesine neden oluyor” dedi.

Karadağ, “1968’lerin bizlere bıraktığı miras, gençliği tüm bu anti-demokratik baskılara karşı anti-emperyalizmi, eşit ve özgür bir gelecek mücadelesini savunmayı gerektiriyor” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu