GüncelManşet

Avcılar’da sular durulmuyor, belediyenin Ali-Cengiz oyunu devam ediyor

İstanbul’da Avcılar Belediyesi’nin fen işleri şantiyesinde çalışan ve sabah vardiyasında olan işçiler, bugün, çoğu arkadaşlarının ikazsız, uyarısız bir şekilde işten çıkarıldığını öğrenince iş bırakarak şantiye önüne geldi.

Avcılar Belediyesi ve partneri taşeron temizlik şirketi Tomurcuk’un emek ve işçi düşmanlığı kumpaslarla devam ediyor. Pazar günkü is bırakmanın intikamını almak için kolları sıvayan CHP’li Avcılar Belediyesi ve taşeron firma Tomurcuk tam da kendilerine yakışanı yapıyor.

 

Anlaşmadan bir saat sonra 10 işçi atıldı

İşçilerin topluca gerçekleştirdikleri iş bırakma eylemi üzerine dün sendikayla yapılan görüşmede ücretlerin yatırıldığını, diğer taleplerin de takipçisi olunacağı sözü verilmiş, talep edilen diğer sosyal hakların da en kısa sürede yerine getirileceği belirtilmiş ve bunun üzerine işçiler direnişi sonlandırmıştı. Fakat bu anlaşmanın üzerinden daha üzerinden 1 saat bile geçmeden gece ekibinden 10 işçinin işine son verildiği öğrenildi. İşçilerden gelen kararlı tepkiler ve işçilerin arkadaşlarını sahiplenmesi üzerine bu kıyım kararı geri alındı.

 

“Siz akıllanmadınız” diyerek işçiler içeri alınmadı

Bugün sabah da gündüz ekibinde çalışan 20 işçinin işten atıldığı öğrenildi. İşçiler şantiyeden içeri alınmadılar ve kendilerine “Siz akıllanmadınız” denildiği öğrenildi. Şu anda şantiyeye temizlik işçileri dışında kimse alınmıyor.

 

Şantiyenin içinden, dışından direniş sesleri

İçerideyse TOMA’lar ve çevik kuvvet şantiye girişine barikat kurmuş durumda. Diğer bölümlerde çalışan ve şantiyeye alınmayan işçiler polisle “neden alınmadıkları” üzerine tartışınca, “emir böyle” yanıtı alıyorlar.

Şantiye önünde bekleyen kitle sayısı artarken içerden de işçilerin slogan sesleri yükseliyor. Sabah işbaşı yapan işçiler de arkadaşlarının çıkarıldığını öğrenince şantiyeye dönmeye başladılar. Avcılar Belediyesi taşeron işçilerinin dün olduğu gibi bugün de bu pervasızca saldırıya dur diyecekler ve püskürteceklerdir.

 

Direnişten bir DDSB’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu