Emek

Avon Kozmetik işçilerin direnişi sürüyor

Kartal: Gebze’de bulunan Avon Kozmetik işçilerinin işten atılmasından sonra fabrika önünde başlattıkları direniş sürüyor.

Fabrikada kötü çalışma koşullarına karşı Depo Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı Sendikasına (DGD-SEN) üye 8 işçi 14 Mayıs günü işten çıkarılmıştı. İşçiler 23 Mayıs günü hiçbir hakkı ödenmeden ve hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmalarını protesto etmek ve işe geri alınmak için başlattıkları direniş 6.gününde devam ediyor.

İşçiler fabrika önünde “Güzelliğimiz gücümüzden geliyor. Gücümüz direnişimizden” şeklinde açtıkları pankart ve “Sendika hakkı engellenemez”, “Yaz sezonunun vazgeçilmezi direniş”, “Rujunu sil, sesini yükselt” şeklinde dövizlerle eylemlerini sürdürüyor.

Direniş birçok devrimci demokrat kurum tarafından ziyaret edilirken, direnişin 5.gününde ÖGK, Yeryüzü Kadınları, YDK ve DDSB aktivistleri tarafından ziyaret edildi.

Direnişteki işçiler seslerini işçilere duyurmak için işçilerin çıkış saatlerinde eylem yaparken, fabrika diğer işçileri direniş görmemeleri için kaçırıyor. İşten atılan direnişçi işçilerden Eylem Görgü “Şimdi vardiyadaki arkadaşlarımız destek veriyor ancak servisleri artık sırf işçiler bize destek vermesin diye fabrika önünde durdurmuyorlar. İşçileri bilerek içeride indiriyorlar” şeklinde konuştu.

5 yıllık İşçi Akın Gerçek “Biz güvencemiz olsun dedik o yolda ilerleyip sendikalaşma mücadelesine başladık. Biz zaten yasal süreci başlattık ve bu doğrultuda da mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu