Güncel

Bakırköy Hapishanesi önünde tutsak gazeteciler için balon uçuruldu

Gazeteciler, gelecek hafta duruşmaları görülecek olan tutsak ETHA ve Őzgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanlarının davasına dikkat çekmek için Bakırkőy Kadın Hapishanesi önünde balon uçurdu.

İstanbul: Gazeteciler, tutsak ETHA  Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile Őzgürlükçü Demokrasi’den Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün’ün gelecek hafta görülecek duruşmalarına çağrı yapmak için Bakırkőy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Mezopotamya Haber Ajansı, Özgür Gelecek, Etkin Haber Ajansı, Jinnews, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyeleri destek verdi.

“Gazetecilik suç değildir tutuklu gazetecilere özgürlük” yazılı pankartın açıldığı eylemde ilk olarak Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın Komisyonu’ndan Gülfem Karataş, kadın gazetecilerin basın özgürlüğü konusunda kararlı duruş sergilediklerini belirtti. DİSK Basın İş temsilcisi Aylin Kaplan da herkesin duruşmaya katılması çağrısı yaptı.

Daha sonra HDP milletvekili Züleyha Gülüm söz aldı. Gerçeği açığa çıkarmak isteyen,  iktidara karşı söz söyleyen herkesin yargılandığı bir dönemden geçtiğini belirten HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm,  “Gazeteci arkadaşlarımız gerçekleri açığa çıkarmak için haber yaptılar. Gazetecinin tutuklanması sadece onun baskı altına alınması değildir. Halkın haber alma hakkının engellenmesi anlamına geliyor. Gazetecilerin bu kadar çok baskı altına alınmasının sebebi de onların halka gerçekleri aktarıyor olmasıdır. Biz her zaman gazetecilerin yanında olacağız. Onlar da gerçekleri yazmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

Son olarak ise Özgür Gelecek gazetesi muhabiri Taylan Öztaş basına açıklamayı yaptı.

“Sizlerin de bildiği gibi, Nisan ayından beri Etkin Haber Ajansı editörleri Pınar Gayıp ve Semiha Şahin ile  Özgürlükçü Demokrasi’den editör arkadaşlarımız Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuluyor” diyerek sözlerine başlayan Taylan, “Arkadaşlarımız, aylar önce bir gece evlerine yapılan baskınla haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alındı ve tutuklandı. Meslektaşlarımızın,  iddianamelerine baktığımızda haberleri suç unsuru olarak gösteriliyor. Biz, arkadaşlarımızın gelecek hafta görülecek olan duruşmalarda, serbest bırakılacağını, bu hukuksuz tutuklamanın biran önce sona ereceğini umuyoruz. Umuyoruz ve istiyoruz ki arkadaşlarımız, meslektaşlarımız biran önce haberlerine ve sokaklara yeniden kavuşsun” dedi.

Halkın haber alma ve gazetecilerin haber yapma hakkı düşünüldüğünde, davaya katılımının önemli olduğunu belirten Taylan, “Bu nedenle tüm kamuoyunu, önce pazartesi günü ETHA’dan, sonra,  çarşamba günü de Özgürlükçü Demokrasi’den 6’sı tutuklu 14 gazeteci arkadaşımızın Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne davet ediyoruz” diye konuştu.

Taylan son olarak, Şimdi, uçuracağımız balonlar, belki onlara ulaşmayacak ancak onların özgürlüğü için doğaya uçurduğumuz birer dilek işareti olarak evrendeki yerini alacak vurgusu yaptı.

Açıklamanın ardından balonlar uçuruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu