GüncelManşet

Bakırköy Belediye’sine grev kararı: “Kazanılmış haklarımızı bırakmayacağız”

H. Merkezi: İstanbul’da CHP’nin emek düşmanı uygulamalarına karşı daha önce CHP’li Avcılar Belediyesi’nde greve giden Belediye-İş Sendikası üyesi işçiler, bu kez CHP’li Bakırköy Belediyesi’ne grev kararı astılar.

Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube ile örgütlü olduğu CHP’li Bakırköy Belediyesi arasında görülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika üyesi işçiler bunun üzerine bugün (17 Ekim) belediyeye grev kararı astı. 530 işçi adına yürütülen TİS görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine sabah saatlerinde işçiler, “Bu iş yerinde grev var” yazılı pankartı, “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde belediyeye astı. Eyleme belediyesi çalışanı Genel İş Sendikası üyeleri, DDSB ve sanatçı Pınar Aydınlar da destek verdi

 

“Biz yetkiyi tüm işçiler için aldık”

Belediye önünde ilk olarak konuşma yapan Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir Çalışma Bakanlığı’ndan 530 işçi üzerinden yetki aldıklarını hatırlatarak belediye başkanı Bülent Kerimoğlu’nun Tiyatro Müdürlüğü’ne bağlı işçileri müzakere dışına almasına tepki gösterdi ve “Biz yetkiyi alırken Tiyatro müdürlüğü veya herhangi bir birim üzerinden yetkilendirilmedik, 530 işçi sayısı üzerinden yetki aldık” dedi. ayrıca Mayıs ayından bu yana direnişte olan 17 işçinin işten çıkartılmış olduğunu da hatırlatan Özdemir, “Emekten yana olduğunu iddia edenler, insanları açlık ile işsizlik ile terbiye edilmemelidir ve derhal işe geri alınmalıdır” sözleriyle bu duruma tepki gösterdi. 

 

“Kazanılmış haklarımızı bırakmayacağız”

Özdemir’in ardından söz alan işyeri temsilcisi Yeliz Temürtürkan, “Kazanılmış haklarımızı bırakmayacağız” dedi. 17 yıldır Bakırköy Belediyesi’nde çalışan işçilerden Harun Emeç de, greve katılım oranının yüksek olduğunu dile getirerek, “Kararlılığımız TİS imzalanana kadar devam edecek” dedi. Grevdeki işçileri ziyaret eden sanatçı Pınar Aydınlar da, “Bakırköy işçilerinin emekçilerinin bu ülkede dünyada direnişte olan, sermayeye kapitalizme karşı mücadele edenlere selam olsun” dedi. 

 

{gallery}bakirkoye grev karari{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu