Güncel

Bakırköy önünden iktidara çağrı: İnsanlığa teslim olun

İstanbul: Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin’in Bakırköy Hapishanesi önünde başlatılan “Özgürlük nöbeti” sürüyor.

“Şebnem, Ahmet ve Erol yalnız değildir. Basın ve hakikatin sesi susturulamaz” yazılı pankartın açıldığı eylemde Barış Bloku’ndan Bahadır Altan açıklama yaptı. Gazetecilerin, cinayetleri gören gözleri ve yazacak cesur kalemleri olduğunu söyleyen Altan, “Bu nedenle susturulmaları, hapse atılmaları gerekiyordu! Tutuklu yargılanmalarından, sadece özgürlüklerinin haksız yere ellerinden alınmasından değil, cezaevindeki ortam açısından da endişeliyiz” dedi.

“Çöktürme planlarınız boşa çıkacak”

Savaştan beslenen bir iktidarın, attığı savaş naraları dışında bir sese tahammülü olmadığını kaydeden Altan, “Direniş ve dayanışmayla görünür olan gerçekler karşısında korku içinde daha da saldırganlaşıyor, aklınca yalnızlaştırmaya çalışıyor” dedi. Gazetecilerin, hukuk çiğnenerek sürdürülen savaşın tanıkları olduklarını ifade eden Altan, “Susmayacak, hakikati söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımızın ellerine vurulan kelepçeler bizim ellerimizi birleştirdi. Çöktürme planlarınız boşa çıkacak” diye konuştu. Altan, iktidara insanlığa teslim olması çağrısı yaptı.

Bihr: İfade özgürlüğünü savunanlar hapiste

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Başkanı Johan Bihr, Türkiye’de daraltılan ifade özgürlüğü için burada olduklarını söyledi. Türkiye’nin ifade özgürlüğü noktasında dünya sıralamasında sonlarda olmasının acı olduğunu belirten Bihr, “İfade özgürlüğünü savunanlar hapiste. Biz de Türkiye’de basının üzerindeki baskının ortandan kalkması için uluslararası alanda elimizden geleni yapacağız” dedi.

Johan Bihr’in ardından konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, CHP Milletvekili Ali Şeker de, “Türkiye’de ölümü kutsayan bir anlayış var. Sırf kendi iktidar hırsları için. Bizler arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Barışı ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu