Güncel

Barış Anneleri Meclisi “Önderliğime, sahip çıkıyorum”

İstanbul: Tecrit altında bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan için oturma eylemi İstanbul Barış Anneleri Meclisi tarafından başlatıldı.

Galatasaray Lisesi Meydanı’nda toplanan Barış Anneleri Meclisi polisin engelleme girişimlerine rağmen 13.00-16.00 saatleri arasında sürecek oturma eylemlerine, Türkçe ve Kürtçe “Önderliğime, toprağıma özgürlüğüme sahip çıkıyorum” yazılı pankart açarak başladılar.

 

Yoğun polis ablukası

Polis daha eylem başlamadan önce gelenleri ablukaya alarak GBT yapmak istedi. Annelerin karşı çıkması üzerine bir süre yaşanan arbededen sonra HDP’li milletvekili Pervin Buldan gelerek vali ile bir görüşme yaptı ve oturma eylemi başladı. Oturma eylemi yoğun çevik ve sivil polis baskısı altındaydı. Kitle polis bariyerleri ile abluka altına alındı.

 

“Biz analar çağrıda bulunuyoruz…”

Eylemde öncelikle Barış Anneleri Meclisinden Güler Buğday Kürtçe bir açıklama yaptı. Ardından meclis adına Hülya Aydoğan basın açıklamasını okudu. Aydoğan, “AKP hükümetinin Kürt halkına reva gördüğü zulüm, kölelik, acı, kıyım yani kıyamettir” diyerek sözlerine başladı. Aydoğan, Abdullah Öcalan’ın Kürt halkının, özgürlük ve onurlu bir yaşamın ifadesi olduğunu, varlığına dönük her tehdidin bizim için bir kıyamet olduğunun AKP tarafından bilinmesi gerektiğini dile getirdi. Öcalan’ın güvenliğine ilşkin büyük kaygılar yaşadıklarını, hükümetin kaygılarını gidermeye dönük atmadığını belirterek, “Çünkü AKP hükümeti Kürt halkının onurlu ve özgür yaşam talebini boğmayı ve mücadelesini imha etmeyi amaçlamıştır. Bu amaç nedeniyle darbe girişim sürecini ve sonrasını Kürt halkının mücadelesini imha siyasetiyle ele almıştır” dedi. Aydoğan, “Biz analar çağrıda bulunuyoruz; Kürt sorunu demokratik çözüm temelinde çözüme kavuşmadığı sürece Türkiye siyasetinin darbeden, faşizmden ve savaştan başka bir kaderi olmayacaktır. Bu ölümdür, acıdır, gözyaşıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu