Güncel

Barış Anneleri “İnsan Duvarı” ördü

İstanbul: Barış Anneleri Nusaybin-Qamışlo arasında örülmek istenen “utanç duvarı”na karşı İstiklal Caddesinde “insan duvarı” örerek yapılan duvarın durdurulmasını istedi.

Barış Anneleri İnisiyatifi, AKP hükümetinin Nusaybin-Qamışlo arasında örmek istediği “utanç duvarı”na karşı Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Eylemde “Rojava Devrimine sahip çık” pankartı açan Barış Anneleri “Dünyada sınırlar kalkarken utanç duvarı öremezsin” dövizleri de taşıdı. Basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu. Türkçe açıklamayı Cemile Akgün okudu. Akgün okuduğu açıklamada şu noktalara değindi; PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecinde hükümetin olumsuz tavrına rağmen barış umutlarını bir kez daha dillendirdiklerini ifade etti. Akgün, “Hükümetin Rojava konusundaki tutumu, cezaevleri, hasta tutsaklar ve karakolların yapılmasına devam etmesi, koruculuk sistemi kaldırılmadan yeni korucu kadroların alınması girişimlerine devam eden hükümet, Sayın Öcalan’ın tüm iyi niyetlerine rağmen samimiyetsiz ve güvensiz bir ortam yaratmaktadır” dedi. Kürtçe olarak da açıklamayı Behiye Duman yaptı.

Açıklamanın ardından Barış Anneleri Nusaybin-Qamışlo arasında örülmek istenen “utanç duvarı”na karşı İstiklal Caddesinde yan yana oturarak 15 dakika boyunca “insan duvarı” ördüler. Polisin tüm engelleme çabalarına karşı Barış Anneleri eylemi gerçekleştirdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu