Güncel

Bayburt Hapishanesi’nde kadın tutsaklara baskı

Bayburt M Tipi Hapishanesi’ndeki kadın tutsaklar, hukuksuz uygulamaları kabul etmedikleri için 5 aydır görüşe çıkarılmadığı ve hücre cezası verildiği belirtiliyor.

H. Merkezi: Bayburt M Tipi Hapishanesi’nde keyfi arama dayatmasını kabul etmeyen kadın tutsaklar, 5 aydır görüşe çıkarılmıyor. Tutsak avukatları, gardiyanların “Görüşe çıkarken ayakkabılarınızı çıkartacaksınız, bakacağız. Baktıktan sonra görüşebilirsiniz” diyerek kadın tutsaklara baskı uyguladığını, bunu kabul etmeyen tutsakların 5 aydır görüşe çıkarılmadığını söyledi.

Hücre cezası

Avukatlar, ayrıca her gün ayakta sayım almak istendiğini, bu da kabul edilemeyince her hafta için üç gün hücre cezası verildiğini aktararak, “Her kadın arkadaşın onlarca gün hücre cezası var. Eğer dün ziyaretçiler çok olmasaydı uygulamayı sürdüreceklerdi. Fakat aileler diretti, ‘görüş yapmadan gitmeyiz’ dedi. Talep kabul edildi ancak terlikle gelebildiler” dedi.

Öte yandan baskıların yanı sıra koğuşların dolu olduğu, birçok kadının yerde yattığı öğrenildi. Bir koğuşun boşaltılıp hücre yapıldığı, bundan dolayı sıkışıklık olduğu da belirtildi.

Tutsaklar: Ciddi hak ihlalleri oluyor

Kadın tutsaklar ise şu mesajı verdi: “Kamuoyu oluşturulmalı yoksa bu uygulama devam edecek. Devam ettiği taktirde görüşe çıkmayacağız. Burada çok ciddi hak ihlalleri oluyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu