Güncel

BDP 1 Eylül’de Kadıköy’e Çağırdı

İstanbul: BDP İstanbul İl Örgütü bugün (23 Ağustos) il binasında yaptığı bir basın açıklaması ile 1 Eylül Dünya Barış Gününde Kadıköy’de olacağını ilan etti.

Parti binasında yapılan basın toplantısında ilk sözü İl Eş Başkanı Arife Çınar aldı. Çınar konuşmasında, “Her yıl olduğu gibi bu yılda Ortadoğu da ve dünyada bir savaş var. Ve bu savaş’ın tek mağduru halktır. En son 2 gün önce Rojava’da kimyasal silahlarla insanlar katledilmiştir. Böylesi bir süreçte karşılıyoruz 1 Eylül’ü ve tüm halkımızı alanlara çağırıyoruz” dedi.

İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl bu yılın diğer senelere göre daha da anlamlı olduğunu miting “Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye” sloganıyla Demokrasi ve Barış Konferansı bileşenleri, TMMOB, KESK, DİSK, TTB, HDK, Taksim Dayanışması Forumları’nın da içinde olduğu 150’ye yakın kurumun örgütleyeceğini belirtti.

Yapılan basın açıklamasında ; “1 Eylül Dünya Barış Günü’nü bölgemizde ve dünyada yoğunlaşan çatışmaların gölgesinde karşılıyoruz. Başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere olmak üzere dünyanın pek çok yerinde akan kan ve gözyaşı vicdanları direnden yaralamaktadır.” denildi.

AKP hükümeti ve başbakan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda güven vermemekte, her gün ipe un serme emareleri artmaktadır. İktidarın niyeti, süreci zamana yayarak Kürt Özgürlük Hareketinin kendince çözümsüz bırakmak, zaman içinde tasfiye etmektir” denilen açıklamada, “Bu temelde 1 Eylül 013 Pazar günü Demokrasi ve Barış Platformu’nun öncülüğünde Kadıköy İskele Meydanı’nda barış çağrımızı daha gür seslendirmek üzere halklarımız buluşmaya ve barış mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu