Güncel

Beşaslan’da Halkın Barikatı!

Antakya: Burası Suriye’de yaşanan savaştan bu yana bizim burada adını çok sık duyduğumuz Reyhanlı ilçesine bağlı küçük bir köy. Gün geçmesin ki Beşaslan’da yeni bir durumla karşılaşmayalım. . Geçtiğimiz günlerde “dur” ihtarına uymadığı için öldürülen İbrahim  Ersöz’ün köyü burası.

7 Ekim sabahı köy girişi hareketli, yolda bir kalabalık askeri araçlar iki kilometre uzaktan çekim yapıyor ve köyden gökyüzüne siyah dumanlar yükseliyor.  Korkuyoruz patlama olmuş sanıyoruz, sınırdan mazot getiren halka asker müdahale etmek isteyince halk römorklarla, arabalarla köyün girişine barikat kuruyor ve mazotları da dökerek barikatı ateşe vererek askerin köye girişine izin vermiyor.  Sonrası hiç yabancısı olmadığımız şeyler, Beşaslan halkı tomayla, akreplerle, çevik kuvvetle yani devletle tanışıyor. Gözaltılar oluyor.

Bölgenin hiçbir yeri yoktur ki sınırdan çay, şeker, mazot getirilmeyen  küçücük çocuklar kaçağa gidiyor.. Dün de bunlar yapılıyordu, bugünde yapılıyor, yarında yapılacak. Beşaslan Köyü’ne bu kadar yoğunlaşılması neden?  Yerel gazetelerde manşetler atılmış, Reyhanlı’da  2 haftada 54 ton kaçak mazota el konuldu diye.El konulan bu mazotlar il özel idaresine teslim edilmiş. İl özel idare ne yapacak o mazotu? Soruları aslında çoğaltabiliriz ancak cevaplar bildiğimiz soruları sormayalım.

Her yerde olduğu gibi yönetenler sözünden çıkıldığı için, itiraz edildiği için, askere tepki gösterildiği için Beşaslan’a baskı uyguluyor. İbrahim Ersöz de bunun için ölmüştür. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu