Emek

BEDAŞ İşçileriyle Dayanışma Eylemi(video-haber)

İstanbul: 47 gündür direnişte olan BEDAŞ işçileriyle dayanışmak  amacıyla sendikalar bir eylem gerçekleştirdi.

Direnen işçiler onurumuzdur” yazılı pankart açan KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, TMMOB İstanbul Koordinasyonu ve Sendikal Güç Birliği 6 Temmuz günü Galatasaray Lisesi önünde saat 15.00’te toplandı.

Sendikaların dayanışma eyleminde Enerji-Sen ise “Bedaş’tan atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankart açtı. Lise önünden “Yaşasın sınıf dayanışması”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” vb sloganlarıyla yürüyüşe geçen kitle yol boyunca alkış ve ıslıklarla AKP hükümetini protesto etti.

Eyleme direnişteki THY, işçileri ve yine direnişte olan HEY Tekstil işçileri de katıldı. “Yaşasın sınıf dayanışması” yazılı pankart ile katılan HEY Tekstil işçileri, hem direniş sürecini anlatan hem de sermaye patronlarını teşhir eden dövizleriyle dikkat çekti.

Coşkulu bir biçimde Taksim Tramvay Durağına gelen kitle, burada basın açıklaması gerçekleştirildi. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Hacı Ömer Yazıcı,“bugün ülkemizi yönetenler bir yandan sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda emekçilerin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak için adımlar atarken, diğer yandan, baskı ve zor politikalarıyla iktidarını sürdürmeye çalışıyor” sözleriyle işçi sınıfına dönük saldırılara tepki gösterdi. Yazıcı, her özgürlük dendiğinde işçilere emekçilere daha çok saldırıldığını, bu süreçte direnişte olan THY çalışanları, BEDAŞ işçileri HEY tekstil işçileri ve Çapa işçileriyle birlikte olduklarını ve direne direne kazanacaklarının altını çizdi.

Ardından BEDAŞ’ın direniş çadırı ziyaret edildi. Habertürk binası önünden geçerken kitle alkışlarıyla ve “Habertürk uyuma direnişi haber yap” sloganlarıyla Habertürk’ü protesto ettiler. Çadırların önünde sendika temsilcileri dayanışma içerikli konuşmalar gerçekleştirildi.

Sendikaların temsilci düzeyinde katıldığı yürüyüşte BEDAŞ işçileri coşkusuyla dikkat çekti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu