Emek

BEDAŞ direnişine “çocuk aklı” ile bakmak

Taksim meydanından başlayan yürüyüşün en gözdesi ve en coşkulusuydu. Çünkü onun içinde biriken bir damla mutluluk sarihliği bir damla kaygıyı dahi taşımıyordu. Ardından atılan “Direne direne direnişle zafere”, BEDAŞ işçisi direnişin simgesi sloganları onu her adımda daha da coşkun ; bir nehir misali hışırtılı seslere benzer bir heyecan dalgasına akıtıyordu sanki her slogan yüzünde bir mutluluk sureti oluyordu.

Oda ona o mutluluğu bahşeden direniş coşkusunu sloganlarla karşılıyordu. Çıkaramadığı ancak bir o kadarda ona güzellik katan kaynaşmış “r” harfiyle sloganlara eşlik ediyordu.

Direnişin coşkulu ve bir o kadar da mütevazı gerçeği eylemde çocuk mutluluğuyla bütenleşmişti sanki Emir’in. Bir eliyle babasının elini bir eliyle de sıkıca Enerji-Sen flamasını sıkı sıkıya sarmalamış Elmadağ Caddesinin hışırtılı, anlamsız karmaşası içinde. Herkes otururken o ayakta var gücüyle flamayı sallarken babasının emeğine sahiplik ediyordu o küçük elleri. Her bakışında gelecek yatarken eylemlerde sloganlarda bu geleceğinin niteliğini belirler gibiydi.

Emir sokakta eylemde duruşuyla “çocuk aklı” kavramının nasıl bir şey olduğunu gösteriyordu hareketleriyle ve diyordu; “ çocuk bir su gibi şeklinde gizemini barındırır. Bu suya müdahale insan kişiliğini belirler. Akacak her su kendi gücünü ve sürekliliğindeki ahengi taşır. Her ahenk ise bir bir gelecek demektir. ”

Adana’daki arkadaşlarımız kazandı sıra bize.

Taksimde başlayan yürüyüşün BEDAŞ binasında sona ermesinin ardından burada işçiler adına açıklama yapan Arif İnan Başgedik,“yaklaşık 190 gündür Adana’da direnen arkadaşlarımız işe iade davasını kazanarak işlerine geri döndü. Bu direnişin ilk zaferi değil. biz ilk zaferimizi örgütlenerek kazandık diğer zaferlerimiz ise direndiğimiz sürece artacak” diyerek konuşmasına başladı.

Politik sürece değinen Başgedik,Yeni Sendikalar Kanunu’nun getirdiği yıkıma dikkat çekerek, “ Kendine demokratik AKP iktidarı, yandaş işveren ve işçi örgütleri aracılığıyla hazırladığı yeni sendikalar kanunu ile işçi sınıfının örgütlenme hakkını bir kez daha engellemek istemektedir. Sözde uzlaşma ile hazırlanan bu yasa Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına bile uymamaktadır” dedi.

Açıklamanın ardından eylem çekilen halaylarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu